Tag: Konsumimi

Hani lëvoret e këtyre frutave, kanë dyfish më shumë vlera ushqyese

15/07/2019

Sipas ekspertëve, konsumimi I disa frutave bashkë me lëvore ndihmon shumë në përmirësimin e disa problemeve shëndetësore.Disa nga frutat që mund të konsumohen edhe me ... Read More

Shtojeni një lugë të këtij përbërësi në kafenë e mëngjesit dhe dhjami shkrihet si me magji

10/07/2019

Për shumicën e njerëzve, konsumimi i kafesë posa të zgjohen nga gjumi është rutina e preferuar e mëngjesit.Kjo pije e jashtëzakonshme ka efekte pozitive në ... Read More

Sa herë që keni ndjesinë e fryerjes së barkut, duhet ta bëni këtë

24/06/2019

Një nga shkaktarët krysorë, që ju ndiheni të fryer dhe të shqetësuar nga gazrat janë: konsumimi i alkoolit, ushqimet e shpejta dhe ëmbëlsirat. Pastrimi adekuat ... Read More

Konsumimi i jogurtit zvogëlon rrezikun nga kanceri i zorrëve

19/06/2019

Konsumimi i dy gotave jogurt në javë, mund të mbrojë meshkujt nga rritja dhe zhvillimi i kancerit të zorrëve, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express.Sipas hulumtuesve ... Read More

Nëse konsumoni kështu mish të kuq dhe jetoni më gjatë

14/06/2019

Studime të shumta vazhdojnë të sugjerojë se konsumimi i tepërt i mishit të kuq – si proshutë dhe suxhuk – lidhet me problemet shëndetësore.Një studim ... Read More

Kërpurdhat i’u ndihmojnë të mbani mend më shumë

07/06/2019

Konsumimi i kërpudhave më shumë se dy herë në javë mund të parandalojë problemet me kujtesën dhe të folurit që shfaqen pas moshës 60 vjeçare, ... Read More

Ky lloj lëngu i frutave mund ta luftojë kancerin

02/06/2019

Sipas një studimi të botuar në “American Journal of Epidemiology” konsumimi i bananeve, portokalleve dhe lëngut të portokallit në dy vitet e para të jetës ... Read More

Ndikimi i marihuanës te të rinjtë

29/05/2019

Marihuana ka mundësi të shkaktojë probleme mendore tek të rinjtë që e konsumojnë atë. Konsumimi i rregullt i marihuanës mund të prekë adoleshentët aq seriozisht ... Read More

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i trangujve me ujë

28/05/2019

Një nga mënyrat më të thjeshta dhe të lehta që të mbajmë trupin tonë shëndetshëm, është konsumimi i ujit me tranguj. Më poshtë mund të ... Read More

Lëngu magjik që e pastron trupin më shpejt se gjithçka tjetër

21/05/2019

Mënyra e keqe e jetesës dhe konsumimi i ushqimeve të pashëndetshme shpijnë në akumulimin e panevojshëm të shumë helmeve në trup. Këto toksina padyshim se ... Read More

Kombinimi magjik për largimin e toksinave: Limon, mollë dhe xhenxhefil

20/05/2019

Mënyra e keqe e jetesës dhe konsumimi i ushqimeve të pashëndetshme shpijnë në akumulimin e panevojshëm të shumë helmeve në trup. Këto toksina padyshim se ... Read More

E pini gati se çdo ditë, pa e ditur se mund t’ua marrë jetën

19/05/2019

Konsumimi i lëngjeve të frutave është i rrezikshëm për shëndetin tuaj sakaq pijet e gazuara, sipas një hulumtimi të fundit. Një studim i kohëve të ... Read More