Tag: konsumojnë

Këshilla e ekspertëve: Konsumoni djathin në mëngjes, ja arsyet pse duhet ta bëni…

02/07/2020

Cubes of feta cheese on a plate Kush nuk e do djathin? Shqiptarët e konsumojnë shumë. Një fetë djathi e shndërron edhe sallatën apo vaktin ... Read More

Vaji i Ullirit/ Kurë për tensionin, zemrën dhe diabetin

13/05/2020

Njerëzit që konsumojnë një regjim ushqimor mesdhetar vuajnë më pak nga sëmundjet kardiovaskulare. Ekspertët besojnë se çelësi i suksesit të këtij regjimi ushqimor është pikërisht ... Read More

Po bie borë-një çokollatë e nxehtë është magjike për shëndetin

28/12/2019

Çokollata e nxehtë është një pije shumë e preferuar.Por shumë stepen ta konsumojnë për shkak të kalorive që mendohet se përmban çokollata e nxehtë, transmeton ... Read More

Ja përse gratë e moshuara duhet t’i shmangen sheqerit dhe bukës

24/12/2019

Gratë e moshuara që konsumojnë shumë sheqer dhe bukë të bardhë mund të kenë më shumë gjasa të kenë pagjumësi. Një studim i kohëve të ... Read More

Studim interesant për personat që hanë ushqim djegës

19/12/2019

Personat që konsumojnë më shumë ushqime të djegësta kanë 40% më pak rrezik për infarkt në zemër.Të hani ushqim te djegëst është gjetur lidhje me ... Read More

Të gjithë e pini, por a e dini pse quhet çaji i rusit?

14/11/2019

Çaj i zi, ose çaji i rusit, nuk rrjedh nga Rusia. Të gjithë e konsumojnë, por rrallëkush e di se nga rrjedh kjo pije e ... Read More

Fëmijët e rritur nga nëna autoritare janë më të rrezikuar të krijojnë varësi ndaj alkoolit

05/11/2019

Fëmijët e rritur nga nëna “perfeksioniste” dhe strikte janë më të rrezikuar, që me kohë të fillojnë të konsumojnë alkool. Kjo sipas një studimi të ... Read More

Jeni helmuar nga ushqimi, këto janë rregullat e shërimit

29/10/2019

Bakteret janë të paevitueshëm në çdo ushqim që njerëzit konsumojnë çdo ditë.Megjithatë, nëse njeriu nuk tregon kujdes në përpunimin, gatimin dhe ruajtjen e ushqimeve, këto ... Read More

Për të humbur peshë, italianët bëjnë këtë gjë pasi hanë darkë

19/09/2019

Italianët njihen për ushqimin e shijshëm, por jo dhe aq të shëndetshëm. Ata konsumojnë shumë karbohidrate dhe janë adhurues të verës së kuqe.Megjithatë italianët, në ... Read More

Vera e kuqe ndihmon në parandalimin e mbipeshës

28/08/2019

Personat që e konsumojnë verën e kuqe kanë një diversitet më të gjerë të baktereve të mira në sistemin e zorrëve, si dhe një sistemin ... Read More

Këto janë ushqimet më të mira dhe më të këqija për mëlçinë tuaj

05/08/2019

Ushqimet që ne i konsumojnë çdo ditë kanë shumë rëndësi për mirëmbajtjen dhe shëndetin e organeve. Edhe për mëlçinë, një nga oganet më të rëndësishme ... Read More

Kjo çokollatë ka efekt të ngjashëm me kanabisin

02/08/2019

Shkencëtarët me anë të një ekserimenti të fundit kanë gjetur se njerëzit që konsumojnë çokollatë të zezë janë më pak të rrezikuar nga depresioni në ... Read More