Tag: Kosnett

Kosnett reagon pas vendimit të Gjykatës për lirimin e Sami Lushtakut

24/05/2019

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett ka reaguar pas lirimit nga akuza për korrupsion të Sami Lushtakut në rastin e njohur si KEK. Kosnett ... Read More

Kosnett: Mos i shfrytëzoni viktimat e luftës për përfitime politike

17/05/2019

Ambasadori amerikan, Philip Kosnett, ka thënë se të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, duhet të trajtohen me respekt e ndjeshmëri. Përmes një ... Read More

Kosnett: Komuniteti LGBTI ende lufton për një pranim më të gjerë në shoqëri

17/05/2019

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Philip Kosnett ka marr pjesë në konferencën kushtuar të drejtave të barabarta dhe kushtetuese për personat LGBTI. Me këtë rast, ... Read More

Kosnett uron myslimanët për fillimin e muajit të Ramazanit

06/05/2019

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka uruar fillimin e muajit të Ramazanit për besimtarët myslimanë në Kosovë. “Urimet më të mira për të gjithë ... Read More

Kosnett kundërshton emërimin e Sylejman Selimit Ambasador të Kosovës në Shqipëri – e quan kriminel lufte

03/05/2019

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka kundërshtuar emërimin e Sylejman Selimit ambasador, e ka kritikuar hedhjen poshtë të aktakuzës për gaz lotsjellës. Përmes një ... Read More

Kosnett: Serbët të qëndrojnë në Kosovë dhe të kontribuojnë në të ardhmen e saj

01/05/2019

Ambasadori amerikan, Philip Kosnett, ka theksuar se serbët duhet të vazhdojnë të qëndrojnë në Kosovë dhe bashkë më komunitetet e tjera të punojnë në paqe. ... Read More

Kosnett: I tmerrshëm realiteti i krimeve në Meje, ata që i kryen krimet duhet të gjykohen

27/04/2019

Ambasadori amerikan, Philip S. Kosnett, i cili mori pjesë në akademinë përkujtimore në Mejë tha se realiteti i krimeve në Mejë është aq i tmerrshëm. ... Read More

Kosnett: Kosova ka ligje të shëndosha por institucionet shpërfillin vendimet e gjykatave

25/04/2019

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett në diskutimin e organizuar nga lëvizja FOL, ka folur për forcimin dhe sundimin ... Read More

Kosnett: Kuvendi u dha përfitime veteranëve të rremë, por a do të mund t’ua jap të njëjtat edhe viktimave të dhunës seksuale

25/04/2019

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett në diskutimin e organizuar nga lëvizja FOL, ka folur për statusin viktimave të dhunës ... Read More

Ambasadori amerikan për Ditën e Tokës: Mundësi e mirë për vetëdijesim për problemet mjedisore

22/04/2019

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett me rastin e Ditës së Tokës, ka thënë se kjo ditë është mundësi e mirë për vetëdijesim për ... Read More

Kosnett bën thirrje që Kosova ta ratifikojë Konventën e Stambollit

08/04/2019

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philipp Kosnett, përmes një postimi në Twitter u ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës, ... Read More

Kosnett kërkon që Qeveria e Kosovës të implementojë Strategjinë Kombëtare për të Drejtën e Pronës

06/04/2019

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett e ka porositur Qeverinë e Kosovës që të zbatojë Strategjinë Kombëtare për të Drejtat e Pronës. Ambasadori amerikan, ... Read More