Tag: krahasim

Disa shenjat e hershme që tregojnë mungesë të vitaminës C

15/08/2019

Ju duhet të merrni në një masë të duhur çdo ditë, sepse në krahasim me vitaminat tjera, kjo vitaminë nuk qëndron në trupin tuaj për ... Read More

Kështu duken burgjet rreth e rrotull botës

31/07/2019

Në krahasim me vitin 2000, numri i përgjithshëm i grave që janë në burg është rritur me rreth 50%, ndërsa popullsia e meshkujve në burgje ... Read More

Gratë amvise janë më të rrezikuara nga humbja e kujtesës

17/07/2019

Studimi i ri tregon, se gratë e punësuara janë më pak të rrezikuara nga humbja e kujtesës kur të plaken në krahasim me gratë amvise, ... Read More

Divorci i prindërve shkakton obezitet te fëmijët

19/06/2019

Fëmijët, prindërit e të cilëve janë të divorcuar, janë më të prirë të shtojnë peshë në krahasim me fëmijët që nuk përjetojnë një eksperiencë të ... Read More

Mishi i dhëmbëve dhe funksioni mendor

04/04/2019

Personat me gingivit kanë funksion më të dobët mendor në krahasim me moshatarët e tyre të cilët e kanë mishin e dhëmbëve në gjendje normale-është ... Read More

Taksën e Kosovës ndaj Serbisë, Lladrovci e krahason me taksën e SHBA-së ndaj Kinës

03/02/2019

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka bërë një krahasim interesant të taksës që e ka vendosur Qeveria e Kosovës ndaj produkteve që importohen nga Serbia. ... Read More

Shkencëtarët konstatojnë: Femrat me vithe më të mëdha kanë përparësi më të mëdha shëndetësore!

15/01/2019

Femrat me vithe më të mëdha kanë një sërë përparësish shëndetësore në krahasim me të tjerat, thonë studiuesit Femrat me vithe të theksuara dhe të ... Read More

Shqipëria renditet e fundit në Europë për kërkim dhe zhvillim

11/01/2019

Shqipëria kishte shpenzimet më të ulëta për kërkim dhe zhvillim në krahasim me vendet e tjera europiane më 2017. EUROSTAT raportoi sot se mesatarja e ... Read More

Moti i kthjellët dhe i freskët në mëngjes

07/11/2018

7 Nëntor 2018 / 7:31 Moti sot në Maqedoni parashikohet që në mëngjes të jetë më i ftohtë në krahasim me ditët e kaluara. Temperatura ... Read More

Ohër, dëme të shumta nga era dhe përmbytjet

18/03/2018

18 March 2018 / 16:26 Gjendja sot në Ohër është më e qetë në krahasim me një ditë më parë. Era dhe përmbytjet e të ... Read More