Tag: krijimi

Tomë Gashi: Për një rrogë, disa prej deputetëve shitën gjakun e viktimave të Kosovës dhe votuan Gjykatën Speciale (Video)

22/05/2019

Avokati Tomë Gashi ka thënë se krijimi i një Tribunali ndërkombëtarë për të gjykuar serbët është i pamundur, ndërsa sipas tij deputetët e Kosovës krijuan ... Read More

20-vite nga themelimi i Brigadës 137 “Gjakova”

28/03/2019

Sot bëhen 20-vite nga themelimi i Brigadës 137 “Gjakova”. Krijimi i këtij formacioni ushtarak përbën një nga kapitujt më të rëndësishëm të luftës në Gjakovë ... Read More

Një filxhan kafe dhe katër çaja të gjelbër mund të parandalojnë sulmin në tru

18/03/2019

Me kombinimin e dy pijeve të shëndetshme forcohen dobitë e tyre për shëndet dhe bllokohet krijimi i mpiksjeve të gjakut dhe kështu parandalohet krijimi i ... Read More

Qeveri teknike, apo qeveri gjithëpërfshirëse?

20/02/2019

Krijimi i një qeverie teknike (jo qeveri gjithëpërfshirëse) e cila do të përfundonte me zgjedhje për një afat të përcaktuar do të ishte një dalje ... Read More

Qeveria merr vendimin përfundimtar, FFK bëhet me pronë

19/02/2019

FFK do ta ketë pronën e saj dhe për herë të parë në histori do të mundësohet krijimi i një selie moderne për futbollin kosovar. ... Read More

Luana thotë “Boll u bo tu vujt” në videoklipin e ri

15/02/2019

Luana Vjollca ka publikuar projektin e ri të saj. “Boll u bo tu vujt” është krijimi i ri muzikor i bukuroshe shqiptare. Muzika është punuar ... Read More

Pacolli në Uashington: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës ngrit kapacitetet në ndërtimin e një ambienti të qetë dhe të sigurt

07/02/2019

Krijimi i Ushtrisë së Kosovës në koordinim të plotë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ngrit ndjeshëm kapacitetet e vendit tonë në ndërtimin e një ... Read More

Deutsche Welle: Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

07/01/2019

Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në Sarajevë. Ata flasin edhe për ... Read More

Thaçi: Dështimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, kthim tragjik prapa

02/01/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se e veçanta e vitit që po lëmë pas ka qenë krijimi i një momentumi të ri ndërkombëtar ... Read More

Kushtet ekonomike dhe karriera ulin numrin e lindjeve

07/07/2018

7 July 2018 / 15:30 Arsimimi, sigurimi i vendit të punës, krijimi i karrierës dhe ekzsitenca, janë vetëm disa nga faktorët që shtyjnë shumë familje ... Read More

MASH promovon strategjinë e re për arsim

21/05/2018

21 May 2018 / 16:19 Thjeshtëzimi i mënyrës së punës së shkollave, organizimi i orëve mësimore, krijimi i një Qendre për nxënës të talentuar si ... Read More