Tag: kufijve

Loran Shehu/ Nga Italia në Zvicër, futbollisti: Ëndrra ime është Kombëtarja

22/02/2020

Rrëfimi i sportistit për ëndrrën në futboll dhe eksperienca jashtë kufijve – Loran Shehu: Kosova dhe Shqipëria janë skuadra më lart se të tjerat Bota ... Read More

A e parandalon maska e fytyrës përhapjen e koronavirusit?

31/01/2020

Me kapërcimin e kufijve të Kinës nga virusi vdekjeprurës, njerëzit në të gjithë botën janë mbërthyer nga paniku. Edhe evropianët tani i janë drejtuar farmacive ... Read More

Jahjaga: Ripërcaktimi i kufijve, retorikë e rrezikshme

22/05/2019

Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga nga Tirana tha se ripërcaktimi i kufijve është një retorikë e rrezikshme. Gjatë një aktiviteti të zhvilluar për “Sfidat e ... Read More

Kryeministri Haradinaj e deklaron “të vdekur” opsionin e ndarjes së Kosovës (Video)

15/05/2019

Kryeministri Ramush Haradinaj në emisionin “Debat Plus”, ka thënë se me prekjen e kufijve, Rusia do të ftohej të rris ndikimin e saj në Ballkan. ... Read More

Thaçi: Luftë mund të ketë, por territori i Kosovës nuk preket

09/05/2019

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi këmbëngul se ideja e tij është për korrigjimin e kufijve të Kosovës, duke marrë Preshevën, Medvegjën dhe Bujanocin. Ndërsa ai ... Read More

Ambasadori zviceran: Në Ballkan nëse filloni t’i prekni kufijtë hyni në telashe, është mirë që kjo ide të largohet përgjithmonë

08/05/2019

Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet, ka thënë se korrigjimi i kufijve asnjëherë nuk ka funksionuar. Ai madje ka thënë se prekja e ... Read More

Murati: Me ridefinim të kufijve forcohet shteti i Kosovës (Video)

06/05/2019

  Kryetari i Lëvizjes për Bashkim (LB), Valon Murati, ka thënë se ridefinimi i kufijve forcon shtetin e Kosovës dhe bashkon shqiptarët. Murati, në emisionin ... Read More

Fusha e futbollit që shtrihet në dy shtete

02/05/2019

Shënimet e kufijve mes vendeve fqinje gjithmonë jo rrallë herë kanë sjellë ndarje interesante të vendeve që ndodhën pranë kufijve. I njëjtë është rasti edhe ... Read More

Samiti i Berlinit: A po e djegë Tirana lëvizjen pa viza të kosovarëve?

01/05/2019

Moskontrolli i kufijve nga Shqipëria dhe eksportimi i kriminalitetit prej saj janë shndërruar në një barrë për Kosovën. Ky është së paku argumenti i përdorur ... Read More

Analistët dhe opozita: Samiti i Berlinit nuk i dha fund idesë së korrigjimit të kufirit

30/04/2019

Përkundër deklaratave se në Samitin e Berlinit iu dha fund idesë së korrigjimit të kufijve, një gjë të tillë nuk po e shohin analistët politikë ... Read More

O’Connell: Ndryshimi i kufijve nuk do t’u jep fund tensioneve Kosovë-Serbi

27/04/2019

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka thënë se ndryshimi i kufijve nuk do ta sillte fundin e tensioneve midis Kosovës dhe Serbisë. Ai këto ... Read More

Haxhiu: Gjermania nuk e ka përkrahur Pavarësinë e Kosovës e as bombardimet e NATO-s (Video)

26/04/2019

Drejtori i televizionit “Klan Kosova”, Baton Haxhiu, ka thënë se ideja e korrigjimit të kufijve ka dalë për shkak të pafuqisë së Gjermanisë për të ... Read More