Tag: Kulturore

Përkujtohet heroi Xhemajl Fetahaj

27/05/2019

Shoqata Kulturore “Xhemajl Fetahaj Raushiqi”, do të mbaj akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit të kombit Xhemajl Metë Fetahaj. Akademia ... Read More

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon për dëmtimet e “Kalasë së Novobërdës – Artanës”

08/03/2019

Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore shpreh shqetësimin dhe indinjatën e thellë pas dëmtimeve të fundit në “Kalanë e Novobërdës – Artanës”, pjesë e listës ... Read More

Mjeku përgjigjet: A do të jetë bebja më e shëndetshme nëse nuk hamë mish?

11/01/2019

Sa do të jenë pra të famshme bebet e vegjetarianëve? Shumë prindër nuk u japin mish bebeve nga arsyet kulturore apo për shkak të problemeve ... Read More

MPJ reagon pas listimit të lahutës si trashëgimi e Serbisë

10/12/2018

Listimi i lahutës si trashëgimi kulturore e Serbisë nga ana e UNESCO-s ka bërë që Ministria e Punëve të Jashtme të reagojë në lidhje me ... Read More

UNESCO merr vendimin se muzika ‘reggae’ duhet të ruhet si trashëgimi kulturore

29/11/2018

UNESCO ka shpallur trashëgimi kulturore ‘reggae’-n, muzikën e famshme Xhamajkane që është e njohur në gjithë botën me thirrjet e saj për drejtësi sociale, paqe ... Read More

Reggae në listën trashëgimore të UNESCO-s

29/11/2018

Reggae është shtuar në listën e thesareve kulturore ndërkombëtare, të cilën Kombet e Bashkuara e kanë konsideruar të denjë për mbrojtje dhe promovim. Muzika, e ... Read More

Kush ishte Riza Lluka, veprimtari i çështjes kombëtare? – flasin ata që e njohën nga afër? (Video)

24/11/2018

Riza Lluka kishte vlera kombëtare, intelektuale, diplomatike, kulturore e historike. Njeri i guximshëm, që i qëndroi besnik idealeve të veta deri në frymën e fundit, ... Read More

Programi artistik i koncertit gjigant për Skënderbeun në Romë: Këngët që do të interpretohen nga krenaritë e kombit

14/11/2018

Më datë 19 nëntor, do të shënohet një prej ngjarjeve më të mëdha kulturore shqiptare. Me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë ... Read More

Binakaj: Rrënimi i objektit të ish-Gërmisë, do të ishte humbje e një aseti (Video)

08/10/2018

Zëvendësdrejtori  i Organizatës “Trashëgimia kulturore pa kufij”, Nol Binakaj, ka thënë se kemi disa raste jo të mira në Prishtinë kur objektet janë transformuar krejtësisht ... Read More

Dukagjin Lipa flet pas përfundimit të “Sunny Hill”: Realizuam atë që deshëm, një festival që prezanton Kosovën kudo

16/08/2018

Cilësuar si një nga ngjarjet më të mëdha kulturore në vend, festivali “Sunny Hill” mbylli tri ditë të suksesshme në datat 10, 11 dhe 12 ... Read More

“Shkupi flet”, shënohet 55 vjetori i tërmetit të madh

23/07/2018

23 July 2018 / 9:30 Me shumë ngjarje kulturore këtë javë Shkupi do ta shënojë 55-vjetorin e tërmetit katastrofal të vitit 1963 në Shkup. Fillimi ... Read More

Fshati në Deçan me pamje të gurit, mrekulli për turistët (Video)

20/07/2018

Ruajtja e vlerave historike dhe trashëgimisë kulturore vazhdon t’i intrigoj turistët, e sidomos ata të huaj. Ata kërkojnë ambiente ku mund të përjetojnë eksperienca më ... Read More