Tag: Kurz

Kancelari austriak: Nuk ka zgjidhje për Kosovën pa mbështetjen e fuqive të mëdha

03/04/2019

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha se çdo zgjidhje e mundshme për problemin e Kosovës duhet të mbështetet nga fuqitë e mëdha, veçanërisht anëtarët e përhershëm ... Read More

Kancelari austriak, pas takimit me Trump: Nëse Kosova dhe Serbia pajtohen, ne dhe Amerika nuk duhet të jemi pengues – qoftë edhe për shkëmbim të territoreve

21/02/2019

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë me presidentin amerikan, Donald Trump, kanë folur edhe për Kosovën. Siç shkruan agjencia austriake e ... Read More

Takimi i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor në Vjenë, mungon Zaevi

19/11/2018

19 Nëntor 2018 / 10:16 Kancelari austriak Sebastian Kurz sot në Vjenë do të organizojë një drekë pune për kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor ... Read More

Kurz: Zgjidhja e çështjes së emrit është një mundësi e mirë për të gjithë rajonin

07/09/2018

7 September 2018 / 11:55 Kancelari austriak Sebastian Kurz, vendi i të cilit kryeson aktualisht me BE-në, në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin ... Read More

Austria planifikon hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë në dhjetor

03/07/2018

3 July 2018 / 19:32 Kancelari austriak Sebastian Kurz zbuloi se Austria synonte që negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë të nisnin në Dhjetor ... Read More