Tag: Kushtetuese

Presidenti Meta i gatshëm të ndryshojë datën e zgjedhjeve

24/05/2019

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta përsërit shqetësimin e thellë mbi krizën kushtetuese, institucionale, politike dhe të përfaqësimit ku ndodhet vendi. Thellimi i dallimeve ... Read More

18 vjet nga Korniza Kushtetuese për vetëqeverisjen në Kosovë

15/05/2019

Korniza Kushtetuese është hartuar nga Administrata e Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe nënshkruar nga shefi i UNMIK-ut, Hans Hackeroup më 15 maj të vitit ... Read More

Filloristët vizituan Gjykatën për Ditën e Kushtetutës

08/04/2019

Nxënës të shkollave fillore nga qytete të ndryshme të Republikës së Kosovës vizituan Gjykatën Kushtetuese të hënën, më 8 prill 2019, me rastin e shënimit ... Read More

Gjykata Kushtetuese hedh poshtë kërkesën e Presidentit Thaçi rreth kompetencave të tij dhe Kuvendit

25/03/2019

Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka shpallur të papranueshme kërkesën e presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, rreth kompetencave kushtetuese të tij dhe Kuvendit ... Read More

Kreu i Komisionit të Venecias: Mungesa e Gjykatës Kushtetuesë në Shqipëri ka bërë të miratohen ligje antikushtetuese

18/03/2019

President i Komisionit të Venecias, Gianni Buquiçhio, ka komentuar mungesën e Gjykatës Kushtetuese në Shqipëri. Buquiçho ka thënë se nga ky vakum përfiton Qeveria e ... Read More

A do të krijohet qeveri tranzitore? Ja emrat e PS-së që mund t’i pranojë opozita për kryeministër

22/02/2019

Djegia e mandateve të deputetit fut në krizë politike, kushtetuese dhe shoqërore vendin. Parlamenti nuk mund të punojë vetëm me mazhorancën si në kohën e ... Read More

Gaber: Më shumë prokurorë në luftën kundër korrupsionit

10/02/2019

10 Shkurt 2019 / 15:43 Ish-gjykatësja kushtetuese dhe tani drejtore e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë Publik në një intervistë për Radio Evropën e Lirë ... Read More

Gjykata Kushtetuese i kthen përgjigje pozitive Kadri Veselit, për një amendament të Kuhtetutës

09/02/2019

Gjykata Kushtetuese e ka deklaruar të pranueshme kërkesën e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, lidhur me një amandament të miratuar nga deputetët e ... Read More

Abrashi reagon për vendimin e Kushtetueses: Institucionet e pavarura ranë në kurthin e politikës

05/02/2019

Ish-kandidati për kryetar të Prishtinës nga LDK-ja, Arban Abrashi vendimin e Gjykatës Kushtetuese në favor të Shpend Ahmetit, e ka cilësuar si vendim skandaloz. Abrashi ... Read More

Mustafa: Shpend Ahmeti e shpëtoi Qeverinë, Kushtetuesja e shpëtoi Shpend Ametin

04/02/2019

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, lidhur me ankesën e Arban Abrashit për vendimin e PZAP-së, ... Read More

Gjykata Kushtetuese hedh poshtë ankesën e Dreshajt, Haki Rugova mbetet kryetar i Istogut

04/02/2019

Veç Prishtinës, Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë edhe ankesën për parregullsi në zgjedhjet lokale në Istog. Si rrjedhojë, ankesa e ish-kandidatit të AAK-së për kryetar ... Read More

S’ka rivotim në Prishtinë, Kushtetuesja vendos në favor të Shpend Ahmetit

04/02/2019

Gjykata Kushtetuese e Kosovës, ka publikuar vendimin lidhur me ankesën e Arban Abrashit për vendimin e PZAP-së, për zgjedhjet në Prishtinë. Kushtetuesja ka marrë vendim ... Read More