Tag: larta

Vitamina që e parandalon tipin 2 të diabetit

06/08/2019

Një studim i ri ka zbuluar se dozat e larta të vitaminës D për personat para-diabetik mund ta shpejtojnë metabolizmin e glukozës, gjë e cila ... Read More

Ushqimet që duhet të konsumohen gjatë ditëve të nxehta

20/07/2019

Mungesa e apetitit, shumë pak gjumë, ndjenja të plogështisë – shpeshherë temperaturat e larta nuk na shkojnë përshtati. Por, duhet që t’i marrim masat paraprake ... Read More

Adhuruesit e birrës janë më të shëndetshëm sesa ata që nuk konsumojnë alkool

10/07/2019

Me temperaturat e larta që po mbizotërojnë gjatë kësaj stine të verës, nuk është për habi se shumica e njerëzve preferojnë të freskohen me një ... Read More

Përfundimisht, a është vaji i kokosit i shëndetshëm?

04/07/2019

Arra e kokosit është një nga frutat mesdhetare me vlera të larta ushqyese. Qumështi, apo vaji i kokosit është bërë superushqimi i shumë personave.Gjithsesi sipas ... Read More

Si t’i lehtësoni dhimbjet e rrezitjes

04/07/2019

Qëndrimi në diell gjatë temperaturave të larta mund të shpie në djegie të lëkurës nga dielli.Rrezitja e tepërt pastaj mund të shpie në dhimbje të ... Read More

Çfarë është sulmi nga i nxehti, cilat janë simptomat dhe si mund ta parandaloni?

02/07/2019

Një valë e temperaturave të larta, është paralajmëruar ta pushtojë Evropën këtë muaj. Me temperatura të larta mbi 40 gradë, njerëzit janë shumë të rrezikuar ... Read More

Shpëtoni lëkurën tuaj gjatë ditëve të nxehta të verës me këto metoda

25/06/2019

Temperaturat e larta, dielli i fortë dhe trupi i djersitur përbëjnë një grup faktorësh të dëmshëm për lëkurën.Gjithçka që ju nevojitet është, që gjatë ditëve ... Read More

Temperaturat mbi 30 gradë, këshilla për të moshuarit

22/06/2019

Temperaturat e larta që mbretërojnë në sezonin e verës ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos te të moshuarit. Duke u ekspozuar në diell për ... Read More

Ushqimet më të mira gjatë verës

17/06/2019

Vera gati është këtu. Me temperatura të larta është e vështirë që të hani të njejtat ushqime që i keni ngrënë gjatë sezoneve të tjera. ... Read More

Të shohësh perëndimin e diellit është ilaç natyral

08/06/2019

Të përqafuar buzë detit, apo të relaksuar në mal, apo dhe në katet më të larta të një ndërtese të qytetit, perëndimi përfaqëson një nga ... Read More

Qyteti që ka pagat më të larta…

23/05/2019

Qyteti në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara kryeson renditjen për pagat më të larta dhe të ardhurat e mbetura në dispozicion pas qirasë, sipas ... Read More

KSHZ-ja shpërndau materialin zgjedhor nëpër KZK

18/04/2019

Alsat 2019-04-18T14:10:53+02:00 Në masa të larta sigurie, Komisioni Shtetëror Zgjedhor mëngjesin e sotëm ka filluar me shpërndarjen e materialit zgjedhor nëpër Komisionet Zgjedhore Komunale. Kryetari ... Read More