Tag: lashtë

Arsyet se përse është mirë që asnjëherë të mos vishni sutjena

23/09/2019

Sutjenat kanë ekzistuar qysh prej Greqisë së lashtë. Sot, thuajse secila femër mban sutjena dhe besojnë se ato sjellin shumë përfitime. Por, ndoshta do t’ju ... Read More

Shtatë gjërat që i ndodhin trupit nëse hani qepë çdo ditë

18/09/2019

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash koncentrike. Ne nuk ju premtojmë ... Read More

​Lëngu i ftoit në vend të ilaçeve

09/07/2019

Ftoi ka origjinën nga Persia e lashtë dhe shquhet për nga bukuria që ka.Lëngu i ftoit është një mënyrë e shkëlqyer për të ndihmuar organizimin, ... Read More

Pse Hëna ka dy fytyra?

21/05/2019

Një përplasje e lashtë midis Hënës dhe një planeti xhuxh ka lënë gjysmën e anës së jashtme të sipërfaqes së saj me shumë kratere, thonë ... Read More

Qyteti i një mbi një dritareve priti 20 mijë turistë që nga janari i 2019-ës

28/04/2019

Mbi kalanë e lashtë mbi kodër të banuar edhe sot , Berati është një nga destinacionet kryesore turistike në vend. “Nga data 1 janar deri ... Read More

Dita e Verës, çfarë simbolizon festa pagane e ballokumeve?

14/03/2019

Dita e Verës është një festë pagane me origjinë të lashtë. Festimi kryhet në nderim të natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë që merr jetë ... Read More

Sot festohet Dita e Verës

14/03/2019

Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi ... Read More

Zbuloni çfarë fsheh forma e hundës për karakterin tuaj

13/03/2019

Mjekësia e lashtë kineze, e cila së fundmi është përqafuar nga Perëndimi skeptik, ka zbuluar një lidhje të fortë mes pjesëve të caktuara të trupit ... Read More

Arkeologët tregojnë arsyen e zymtë pse disa skeleteve të gjetur në Peru, iu mungonin shputat e këmbëve (Foto)

11/12/2018

Zbulimi i 32 skeleteve që i përkasin kulturës Moche dhe Lambayeque të Perusë së lashtë, është gjetur se shumicës prej tyre iu mungonin shputat e ... Read More

Organizmi më i madh i gjallë në botë, drejt vdekjes

18/10/2018

Shkencëtarët paralajmërojnë se pylli i lashtë, që konsiderohet të jetë krijesa më e madhe e gjallë e vetme në botë, po vdes, pavarësisht nga të ... Read More

Rutina relaksuese joga që jua djegë 500 kalori

12/10/2018

Praktika e lashtë e jogës fokusohet në forcë, fleksibilitet dhe frymëmarrje. Me origjinë në Indi para 5,000 vjetëve, joga është adaptuar në shumë shtete me ... Read More

Çorapja shumëngjyrëshe tregon se egjiptianët e lashtë, e ndiqnin modën më shumë se që kemi menduar (Foto)

05/10/2018

Egjiptianët e lashtë e ndiqnin modën, më shumë se që kemi menduar më parë – i adhuronin çorapet shumëngjyrëshe. Shkencëtarët e Muzeut Britanik, e kanë ... Read More