Tag: liberalizimit

Kosovarët paguajnë miliona euro çdo vit për viza Shengen

29/04/2019

Në pritje të liberalizimit të vizave, qytetarët e Kosovës vazhdojnë të shpenzojnë me miliona euro nga xhepi i tyre çdo vit për viza Shengen. Shifrat ... Read More

​Kocijançiç: Nuk ka ndryshim në regjimin e vizave për Shqipërinë

19/04/2019

Pas vendimit të Parlamentit holandez për të kërkuar një pezullim të regjimit të liberalizimit të vizave me Shqipërinë, nuk ka pasur asnjë njoftim të dërguar ... Read More

Rama: Nuk do të ketë rikthim vizash, vendimi i Holandës politik

18/04/2019

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot në Kuvend se, vendimi i parlamentit holandez për heqjen e liberalizimit të vizave për Shqipërinë, është një vendim thjesht dhe ... Read More

Fajon: Evropa po humb kredibilitetin ndërsa qytetarët e Kosovës shpresën

27/03/2019

Parlamenti Evropian ka diskutuar të mërkurën rreth liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës dhe në mesin e diskutimeve mes përfaqësuesve evropianë, ka pasur dallime ... Read More

Wieland: Disa qeveri të BE-së s’janë të bindura për liberalizimin e vizave për Kosovën

02/01/2019

Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, tha se e mbështet Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave. Gjatë një konference të përbashkët për media me ... Read More

Pse të mbështetet udhëtimi pa viza për Kosovën

20/12/2018

Çështja e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës pa dyshim është një nga temat që zgjon më së shumti interesim tek qytetarët e vendit, ... Read More

Kosova nuk arriti t’i bindë as vendet mike për liberalizim

11/12/2018

Mungesa e çështjes së liberalizimit të vizave për Kosovën si temë në agjendën e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian, përfundimisht ka shuar pritjet në ... Read More

Studentët në Pejë bëjnë hulumtim për liberalizimin e vizave, dalin me rezultate (Video)

06/12/2018

32 për qind e nxënësve dhe studentëve në Pejë thonë se pas liberalizimit të vizave do të shkonin të kërkonin punë në zonën e Shengen-it. ... Read More

Kurti kërkon dorëheqjen e Qeverisë thotë se ajo tashmë është tërhequr

04/12/2018

Arsyeja kryesore për vonesën e liberalizimit të vizave është dështimi total për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë. Kështu  është shprehur kryetari ... Read More

Luzha: Edhe nëse ndryshohet Qeveria, vizat nuk na hiqen (Video)

04/12/2018

Analistja Besa Luzha thotë se shtyrja e procesit të liberalizimit të vizave për Kosovën ka të bëjë me problemet e brendshme që kanë shtetet kyçe ... Read More

Instituti EPIK tregon pse çështja e liberalizimit të vizave nuk do të jetë në agjendë të Këshillit të BE-së?

03/12/2018

Instituti EPIK përmes një njoftimi për media ka sqaruar sot pse çështja e liberalizimit të vizave nuk mund të hyjë në agjendë të Këshillit të ... Read More

Liberalizimi i vizave nuk është në agjendën e Këshillit të BE-së  

21/11/2018

Çështja e liberalizimit të vizave nuk pritet të jetë në agjendën e Këshillit të Ministrave të Brendshëm dhe Drejtësisë të Bashkimit Evropian që mbahet më ... Read More