Tag: maqedoni

Katolikët i festojnë Pashkët

21/04/2019

Alsat 2019-04-21T08:32:20+02:00 Katolikët sot festojnë festën më të madhe krishtere, Ringjalljen e Krishtit – Pashkët. Tradicionalisht në Maqedoni, shënimi qendror me rastin e festës u ... Read More

Shqipëria me pagën minimale më të ulët në Europë

18/04/2019

Paga minimale në Shqipëri është 211 euro, ndërsa në Maqedoni 240 euro, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen janarit 2019. Por, ndonëse në ... Read More

Transplantimi i veshkës, pacientët presin me vite

12/04/2019

Alsat 2019-04-12T15:35:38+02:00 Në Maqedoni disa pacientë për transplantim të veshkave presin mbi 30 vjet. Për momentin, rreth 70 persona janë në listën e pritjes për ... Read More

Mot me vranësira dhe reshje të shiut gjatë ditës

11/04/2019

S A 2019-04-11T07:17:55+02:00 Moti sot në Maqedoni do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe me shumë vranësia në pjesët perëndimore ku do të ketë ... Read More

Parashikimi i motit në Maqedoninë e Veriut

07/04/2019

Alsat 2019-04-07T08:01:44+02:00 Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira mesatare, pasdite, kryesisht në pjesët perëndimore me reshje lokale të shiut dhe bubullima të rralla. ... Read More

Moti sot kryesisht i vranët

06/04/2019

Alsat 2019-04-06T08:31:23+02:00 Moti në Maqedoni do të jetë kryesisht i vranët, në pjesët jugore me reshje lokale të shiut. Do të fryjë erë e kohëpaskohshme ... Read More

Ligji i ri, shtesa për mbi 60 mijë fëmijë

05/04/2019

S A 2019-04-05T15:01:32+02:00 Shtesa fëmijërore  për herë të parë në Maqedoni parashihet edhe për shfrytëzuesit e të ardhurave të sigurta por gjithashtu edhe të gjithë ... Read More

Aleksis Cipras: Po tejkalohen barrierat tridhjetë vjeçare mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut

02/04/2019

S A 2019-04-02T13:30:44+02:00 Vizita ime këtu është vizita e parë e një Kryeministri grek në Maqedoni, kemi humbur shumë kohë afërsisht 30 vjet për ti ... Read More

18 vjet nga fillimi i luftës në Maqedoni

16/03/2019

16 Mars 2019 / 8:43 18 vjet më parë, më 16 mars 2001, në Maqedoni kërciti pushka dhe kjo ndodhi dy vjet pasi lufta kishte ... Read More

Mot i ndryshueshëm dhe i ftohtë, me mundësi shiu

14/03/2019

14 Mars 2019 / 7:30 Sot në Maqedoni do të mbizotërojë mot i me të ftohtë pranveror me temperatura të mëngjesit prej 2 deri në ... Read More

Mot me vranësira dhe me reshje të shiut

11/03/2019

Moti në Maqedoni do të jetë mot me vranësira dhe më i freskët me mundësi të reshura të shiut, të cilat pasdite dhe gjatë natës ... Read More

Mbetjet mjekësore në “Drislla”, rrezik për infeksione

09/03/2019

9 Mars 2019 / 16:25 Sasia e mbeturinave mjekësore po merr përmasa shqetësuese në Maqedoni. Nëse në vitin 2000 janë evidentuar 114.900 kilogramë mbetje mjekësore, ... Read More