Tag: Maqedoninë

Merret vendimi, pezullohet përfundimisht kampionati në Maqedoninë e Veriut

04/06/2020

Është ndërprerë përfundimisht kampionati në Maqedoninë e Veriut. Federata e Futbollit të Maqedonisë së Veriut ka ndërprerë edhe zyrtarisht sezonin 2019/20. Kjo ka ardhur si ... Read More

Publikohet Strategjia e Francës për Ballkanin Perëndimor

30/04/2019

Ambasada franceze në Maqedoninë Veriore publikoi sot Strategjinë e Ballkanit Perëndimor, miratuar me kërkesën e presidentit francez Emmanuel Macron, me qëllim të afrimit më pranë ... Read More

Nis votimi për president të Maqedonisë së Veriut

21/04/2019

S A 2019-04-21T07:49:26+02:00 Sot mbahet raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut. Në zgjedhje të drejtë vote kanë 1.808.131 votues, të cilët ... Read More

Mbi 22 për qind e popullatës jetojnë në varfëri

15/04/2019

Alsat 2019-04-15T15:05:24+02:00 22.2 për qind e popullsisë në Maqedoninë e Veriut jeton në varfëri. 460 mijë qytetarë mezi sigurojnë qoftë edhe një vakt ditor. Ata ... Read More

 22,2% e popullsisë në jeton në varfëri të plotë

15/04/2019

S A 2019-04-15T13:46:28+02:00 Rritet numri i personave në vend që jetojnë ne varfëri. 22,2% e popullsisë në Maqedoninë e Veriut jetojnë në varfri të plotë. ... Read More

22,2% e popullsisë në Maqedoninë e Veriut jeton në varfëri të plotë

15/04/2019

Alsat 2019-04-15T11:47:14+02:00 Rritet numri i personave në vend që jetojnë ne varfëri. 22,2% e popullsisë në Maqedoninë e Veriut jetojnë në varfri të plotë. Ndërsa ... Read More

Fuere: Dëshpëruese është që KE-ja lëshon pe para kundërshtarëve të zgjerimit

11/04/2019

Alsat 2019-04-11T12:16:29+02:00 Ish-ambasadori i BE-së në Maqedoninë e Veriut, Ervan Fuere, thotë se është i dëshpëruar nga kompromiset që Komisioni Evropian i bën me vendet ... Read More

Dita Botërore e Shëndetësisë, 35% e njerëzve e paguajnë vetë shërbimin shëndetësor

03/04/2019

Alsat 2019-04-03T12:37:10+02:00 35% e popullatës ne Maqedoninë e Veriut shpenzon para nga xhepi i vet për shërbimet shëndetësore. Ne Ditën Botërore te Shëndetit, Instituti i ... Read More

Petrevski: Tregu Shkup-Athinë, në dimension të ri

02/04/2019

S A 2019-04-02T15:31:16+02:00 Vizita e parë e një kryeministri grek në Maqedoninë e Veriut, sipas ekspertëve, do të hap një dimension të ri në intensifikimin ... Read More

Cipras-Zaev: Marrëveshja e Prespës do të realizohet me përpikshmëri, ia kemi kushtuar të rinjve

02/04/2019

S A 2019-04-02T13:50:07+02:00 Ne do të përkrahim Maqedoninë e Veriut në procesin tuaj integrues. Më lejoni që të falënderoje mikun tim Zoran Zaev dhe ekipin ... Read More

Cipras: Greqia mund të luaj rol udhëheqës në zhvillimin ekonomik të Maqedonisë së Veriut

29/03/2019

Alsat 2019-03-29T10:32:23+01:00 Sipërmarrësia greke ka mundësi të luajë rol udhëheqës në zhvillimin ekonomik në Maqedoninë e Veriut për shkak të momentit të rëndësishëm dhe pozitiv ... Read More

Shqiptarët e shpëtojnë Maqedoninë

24/03/2019

Enis Bardhi e ka shpëtuar Maqedoninë nga humbja në kualifikimet për “Euro 2020”.Talenti shqiptar i Levantes shënoi golin e barazimit për 1-1 ndaj Sllovenisë në ... Read More