Tag: Maqedonisë

Shqiptari zbulon hajmalinë e vendosur në jastëk, ndarja e burrit dhe gruas, vetëvrasja… (Video)

26/10/2019

Në rrjetet sociale të shqiptarëve të Maqedonisë Veriore tregon se si po bëhen magjitë tek komuniteti i tyre. Aty shihet se si një person zbulon ... Read More

Hoxhaj fton shqiptarët të votojnë në zgjedhjet presidenciale të Maqedonisë së Veriut

04/05/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut që të dalin në zgjedhjet presidenciale dhe të votojnë ... Read More

Haradinaj: I nderuar ta mirëpres në Kullën e Gllogjanit, Talat Xhaferin

25/04/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në një takim kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferin. Haradinaj ka thënë se me ... Read More

Pendarovski dhe Siljanovska në “garë të vdekur”, fituesi do të dihet më 5 maj

22/04/2019

S A 2019-04-22T08:13:56+02:00 Presidenti i ri i Republikës së Maqedonisë Veriore do të zgjidhet në raundin e dytë, pasi asnjë prej tre kandidatëve nuk fitoi ... Read More

Xhaferi: Dëshiroj që zgjedhjet të vijojnë qetë, kandidatëve u dëshiroj fat

21/04/2019

MIA Alsat 2019-04-21T13:42:18+02:00 Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi sot në mëngjes votoi në fshati Forinë me bashkëshorten e tij. ... Read More

Maqedonia e Veriut zgjedh sot presidentin e ri, 3 kandidatë në garë

21/04/2019

S A 2019-04-21T08:13:46+02:00 Qytetarët e Maqedonisë së Veriut sot votojnë për presidentin e ri. Mbi 1.8 milionë votues do të përzgjedhin mes tre kandidatëve:  Stevo ... Read More

Kompetencat e Presidentit të Republikës

20/04/2019

Presidenti i Republikës së Maqedonisë shpreh unitetin shtetëror dhe përfaqëson vendin në skenën politike ndërkombëtare, ndërsa të drejtat dhe detyrat e tij i ushtron në ... Read More

Biografia e katër presidentëve të Republikës së Maqedonisë

20/04/2019

Prej pavarësisë së Republikës së Maqedonisë në kolltukun presidencial u ulën katër presidentë. Presidenti i parë Kiro Gligorov dhe ai aktual Gjorge Ivanov postin presidencial ... Read More

“Zgjedhjet”, Spasovski me video porosi

19/04/2019

Alsat 2019-04-19T12:47:02+02:00 Ministri për Punë të Brendshme i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski përmes një video porosie, deklaroi se MPB-ja është e përgatitur ... Read More

22 mijë fëmijë mbeten ende pa vaksinuar në të gjithë vendin

19/04/2019

Më shumë se 22 000 fëmije rezultojnë ende të pa vaksinuar në gjithë territorin e Maqedonisë së Veriut. Ministria e Arsimit dje kishte paralajmëruar se ... Read More

Kathimerini: Ankara kushtëzon Shkupin në rrugën drejt NATO-s

18/04/2019

Alsat 2019-04-18T13:09:04+02:00 Turqia thuhet se po kërcënon të shtyjë ratifikimin e protokollit për hyrjen e Maqedonisë Veriore në NATO, nëse vendi nuk ekstradon 15 qytetarë ... Read More

Maqedonia e Veriut nikoqire e stërvitjes ushtarake “Goditje e vendosur”, pjesëmarrës 2 000 ushtarë amerikanë

16/04/2019

Alsat 2019-04-16T19:21:56+02:00 Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e sotme të 130-të e shqyrtoi dhe e pranoi Informacionin për kryerjen e aktivitetit ... Read More