Tag: mbetjet

Shkencëtarët zbulojnë kontinentin e humbur që fshihet poshtë Shqipërisë

24/09/2019

CNN: Mbetjet e kontinentit të humbur mund të shihen në malet Taurus në Turqi Adria e Madhe quhet kontinenti i humbur që fshihet poshtë detit ... Read More

Gjendet me Google Earth skeleti i burrit të zhdukur në vitin 1997

12/09/2019

Mbetjet e skeletit të një burri të zhdukur 22 vite më parë është zbuluar në një pellg në Florida. Mbetjet e William Moldt u gjetën ... Read More

​Lopë në vend të pushuesve!

25/06/2019

Një nga sfidat më të mëdha të shekullit XXI është ndotja e globit nga mbetjet plastike, sa që rëndom përdoret termi plastik-planet. Në plazhin e ... Read More

Gjuetari i thesareve gjen shpatën 335-vjeçare

20/05/2019

Një burrë ka gjetur mbetjet e një shpate 335-vjeçar në rrënojat e një anije pirate. Është gjetja e katërt nga Robert Felce nga vendi në ... Read More

Prokuroria dhe MPB-ja hetojnë rrëzimin e aeroplanit “Cesnas”

03/04/2019

Alsat 2019-04-03T15:26:09+02:00 Këto janë mbetjet nga aeroplani i rrëzuar një ditë më parë në vendin e quajtur Solunska Gllava, ku humbën jetën katër shtetas të ... Read More

Hetuesi kryesor e konfirmon se një trup është gjetur me rrënojat e aeroplanit të Sala, por nuk është identifikuar

05/02/2019

Dje (e hënë) u konfirmua nga AAIB (Dega e Hetimeve të Aksidenteve Ajrore) se me mbetjet e aeroplanit në shtratin e detit në English Channel ... Read More

Rishfaqet nëndetësja gjermane, 100 vite pasi ekuipazhi iu dorëzua ushtrisë franceze (Video)

13/01/2019

Mbetjet e nëndetëses nga Gjermania, që është shfrytëzuar gjatë Luftës së Parë Botërore, është rishfaqur në një bregdet të Francës. Lëvizja e rërës në bregdetin ... Read More

Nafta derdhet në lumë (Video)

26/11/2018

Të gjitha kompanitë e naftës që operojnë në zonën e Visokës, prej vitesh i derdhin mbetjet hidrokarbure në këtë përrua. Për pasojë, shkaktohet ndotja e ... Read More

Zbulohet qyteti i të burgosurve që mbijetuan luftën e Trojës (Foto)

15/11/2018

Arkeologët zbulojnë mbetjet e qytetit të humbur të Tenea së parë të vendosur nga të burgosurit që mbijetuan gjatë luftës së Trojës. Arkeologët kanë gjetur ... Read More

Mbetjet e dinozaurëve në Argjentinë befasojnë shkencëtarët – sepse kafka është e ruajtur tërësisht

12/11/2018

Mbetjet e një dinozauri që jetoi 110 milionë vjet më parë në pjesën qendrore të Argjentinës së sotme, u zbulua nga një ekip paleontologësh spanjollë ... Read More

Struktura masive e vjetër më se 5 mijë vjet, zbulohet se ishte për çështje ceremoniale (Foto)

09/11/2018

Shkencëtarët kanë gjetur në shkretëtirën e Atakamës, mbetjet e vjetra më se 5,000 vjet të asaj që besohet të jetë një hapësirë që është shfrytëzuar ... Read More

​Shkencëtarët zbuluan mbetjet më të vjetra të anijeve

23/10/2018

Një ekip arkeologësh, shkencëtarësh dhe gjeometrash detarë ka zbuluar, siç besohet, mbetjet e anijes më të vjetër në botë, e cila ishte mbytur – një ... Read More