Tag: mëdhenj

Pirja e duhanit i dyfishon shanset për t’u verbëruar

14/03/2019

Pirja e duhanit është një prej shkaktarëve më të mëdhenj të vdekjeve dhe sëmundjeve në botë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, çdo vit vdesin 78,000 ... Read More

‘Njëqind vjet vetmi’ e Garcia Marquez, së shpejti në Netflix

07/03/2019

Gabriel Garcia Marquez është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit të kaluar. Meksikani ka shkruar një numër të madh të romaneve duke përfshirë ... Read More

Rrëfimi për atletin amerikan Jesse Owens që rrëzoi teorinë e Hitlerit për superioritetin e racës ariane – miqësia me rivalin gjerman dhe injorimi nga presidenti i Amerikës

06/03/2019

James Cleveland “Jesse” Owens  është njëri nga atletët më të mëdhenj amerikan i të gjitha kohërave. Ai ishte lindur në shtator të vitit 1913. Fama ... Read More

Ajo u shfaq me aksesorin më të shtrenjtë në histori: Lady Gaga me gjerdan 30 milionë dollarësh në qilimin e kuq të Oscarit

25/02/2019

Lady Gaga ishte një nga yjet më të mëdhenj mbrëmë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar. Së bashku me Bradley Cooperin kishte realizuar filmin, ... Read More

Cardi B si ‘perlë’ në “Grammy Awards”, u deshën pesë veta ta ndihmojnë me fustanin gjatë parakalimit në tapetin e kuq

11/02/2019

Ajo është një nga yjet më të mëdhenj të muzikës së momentit. Pra, është e natyrshme që Cardi B mendoi një paraqitje më ekstravagente për ... Read More

Nga Vinicius Junior te Zaniolo e Jadon Sancho, UEFA zgjedh 50 futbollistët e së ardhmes – Arijanet Muriqi në mesin e tyre

10/02/2019

Yjet më të mëdhenj të futbollit botëror janë futur në vitet e tyre të fundit të karrierës. Por shumë futbollistë të rinj e të talentuar ... Read More

Bartomeu: Jemi duke e përgatitur ekipin për epokën pas pensionimit të Lionel Messit

07/02/2019

Presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, ka thënë që po investojnë në lojtarë të mëdhenj pasi që duhet të përgatiten për epokën pa pensionimit të ... Read More

Kosova në ‘Times Square’, Kryeministri Haradinaj falënderon Dua Lipën

29/01/2019

Gjatë ditës së martë, një nga ‘billboard’-ët më të mëdhenj në “Times Square” të New Yorkut, ka shfaqur imazhin e këngëtares shqiptare me renome botërore, ... Read More

Zë i fuqishëm dhe me stil unik: Jeta e bujshme e Ana Oxas që askush nuk mundi ta kopjonte

29/01/2019

Anna Oxa, një nga gjigantët më të mëdhenj të muzikës italiane, lindi në vitin 1961 në Bari. Me rrënjë nga Shqipëria, emri i saj dhe ... Read More

Rama për Ismail Kadaren: Mbetet maja e penës së letërsisë shqipe

28/01/2019

Një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore, Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. I nominuar për çmimin Nobel, fitues i çmimit Princi ... Read More

Receta për eliminimin e mukozës dhe gëlbazës nga fyti dhe gjoksi

03/01/2019

Pengesat në hundë dhe fyt janë shkaktarë të mëdhenj të problemeve me frymëmarrje dhe koll, për shkak të akumulimit të gëlbazës në mushkëri. Gëlbaza është ... Read More

Super skuadra me lojtarët që i përfundon kontrata në vitin 2019: Formacion yjesh, bankë rezervë klasi

02/01/2019

Shumica e lojtarëve të mëdhenj pritet të rinovojnë kontratat e tyre në gjashtë mujorin e parë të vitit 2019, por jo të gjithë. Kjo është ... Read More