Tag: mendore

Dhjetë arsye të mira për të praktikuar yoga në vendin e punës

09/06/2019

Gjithnjë e më popullore edhe në Itali, kjo disiplinë favorizon mirëqenien fizike dhe mendore edhe në vendin e punës: zbuloni pse. Praktikimi i yogës në ... Read More

Ndikimi i marihuanës te të rinjtë

29/05/2019

Marihuana ka mundësi të shkaktojë probleme mendore tek të rinjtë që e konsumojnë atë. Konsumimi i rregullt i marihuanës mund të prekë adoleshentët aq seriozisht ... Read More

Ky është pozicioni ideal i gjumit

24/05/2019

A e dini se gjendja juaj fizike dhe mendore, varet nga pozicioni në të cilin flini gjumë. Ekspertët e trupit kanë renditur disa pozicione të ... Read More

I dashuri i Britney Spears jep lajmin e fundit për gjendjen mendore të këngëtares

24/04/2019

I dashuri i Britney Spears jep lajmin e fundit për gjendjen mendore të këngëtares I dashuri i Britney Spears, Sam Asghari ka dhënë lajmin e ... Read More

Shqipëria në depresion, 70% e të rriturve kanë përjetuar sëmundjen

28/01/2019

Depresioni është një gjendje komplekse mendore dhe emocionale, e lidhur zakonisht me të qenët i trishtuar, humor të keq që ndikon negativisht tek produktiviteti mendor ... Read More

Këshilla nga ish- pjesëtari i Navy SEAL: Si ta rrisni forcën mendore

19/12/2018

Me siguri se të gjithë pajtohemi kur themi se forca mendore është një nga aftësitë më të rëndësishme në jetë. Në fakt, sipas instruktorit të ... Read More

Plotësimi i fjalëkryqeve jua bën trurin më të mprehtë, por nuk i parandalon sëmundjet mendore

11/12/2018

Zgjidhja e fjalëkryqeve apo enigmave Sudoku përgjatë jetës ndoshta nuk jua ngadalëson plakjen mendore, por këto aktivitete vërtet se e përmirësojnë aftësinë mendore në atë ... Read More

Ligj i ri për mbrojtjen e personave me probleme të shëndetit mendor

14/10/2018

Mijëra njerëz me probleme mendore në gjithë botën janë të privuar nga të drejtat e tyre njerëzore, ka tërhequr vërejtjen Organizata Botërore e Shëndetësisë. Edhe ... Read More

Punonjësi i durueshëm e la një klient me probleme mendore, t’i ndihmonte për gjysmë ore (Video)

06/08/2018

Jordan Taylor nga Luiziana e Shteteve të Bashkuara, e ka lënë një klient me të probleme mendore, që t’i bashkëngjitej në futjen e shisheve në ... Read More

Si të pengoni ndikimin negativ të mendimeve në karrierën tuaj?

16/07/2018

Mendimet negative jo vetëm që ndikojnë negativisht në gjendjen tuaj mendore, por edhe në shëndetin tuaj, mirëpo çojnë edhe në rezultate dhe situata negative. Këto ... Read More

Ushtrime ushtarake për përmirësim të qëndrueshmërisë fizike dhe mendore

08/06/2018

Ky program apo rutinë ushtrimore e zhvillon qëndrueshmërinë mendore dhe fizike për t’i thyer të gjitha barrierat të cilat ia keni vënë vetes. Këto janë ... Read More

Vetëvritet në burg vrasësi i 12-vjeçarit

27/09/2017

Jorgo Zani, 31-vjeçari me probleme mendore i cili masakroi një 12 vjeçar në gusht të vitit të kaluar në Palasë, është vetëvravë duke u hedhur ... Read More