Tag: Mësimdhënësit

Instituti ATOMI certifikon mësimdhënësit e trajnuar

17/05/2019

Sot me një ceremoni modeste Instituti ATOMI ka certifikuar mësimdhënësit, të cilët e kanë përfunduar me sukses trajnimin “Identifikimi dhe përkrahja e nxënësve me inteligjencë ... Read More

Dita e mësuesit, 7 marsi edhe këtë vit shënohet me problemet e vjetra

07/03/2019

7 Mars 2019 / 14:59 7 marsi, Dita e mësuesit i gjen mësimdhënësit me plotë vullnet dhe dashuri ndaj profesionit që kryejnë. Por, thuajse të ... Read More

Mustafa uron mësuesit: Do t’u jemi mirënjohës për kontributin e tyre

07/03/2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka uruar të gjithë mësimdhënësit për ditën e 7 Marsit. “Të gjithë mësimdhënësve, që mision kishin dhe kanë shpërndarjen e ... Read More

Thaçi uron mësuesit: Mirënjohje të pakufishme për punën e tyre

07/03/2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka uruar të gjithë mësimdhënësit me rastin e festës së 7 marsit. Thaçi ka thënë se kjo ditë përherë duhet ... Read More

Mësuesit e Shkollës “Faik Konica” në Prishtinë kërkojnë paga të njëjta me arsimtarët

09/02/2019

Mësimdhënësit e ciklit klasor (klasa 1-5) të Shkollës Fillore e Mesme e Ulët “Faik Konica” në Prishtinë, të pakënaqur me koeficientin e pagave, që i ... Read More

Kush qëndroi prapa grevave?

03/02/2019

Janari mund të konsiderohet si muaji i grevave, ku mësimdhënësit e punëtorët e sektorit publik në këtë mënyrë kanë shprehur pakënaqësitë e tyre për ligjin ... Read More

Zeka: Grevat janë politike, mësimdhënësit t’i kthehen punës

30/01/2019

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka ka kërkuar sot nga foltorja e Kuvendit të Kosovës nga mësimdhënësit që ta ndërpresin grevën, pasi sipas tij, me Ligjin ... Read More

Vazhdojnë grevat në sektorin publik

30/01/2019

Shërbyesit civilë, mësimdhënësit e shkollave fillore, të mesme dhe profesorët e universiteteve edhe sot do të vazhdojnë grevën. Greva në arsim sot hyn në ditën ... Read More

Dështon thirrja e Bahtirit, greva e mësimdhënësve vazhdon në Mitrovicë

28/01/2019

Mësimdhënësit e shkollave të komunës së Mitrovicës nuk kanë përfillur kërkesën e kryetarit të kësaj komune, Agim Bahtiri, që mësimi të fillojë sot, qoftë edhe ... Read More

Muharremaj kërkon të rifillojnë procesin mësimor në Suharekë

21/01/2019

Edhe Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka kërkuar nga mësimdhënësit, ta ndalin grevën dhe të fillojnë procesin mësimor. Përmes një shkrimi në Facebook, ... Read More

Greva në arsim, pasojë e premtimeve elektorale

20/01/2019

Janë bërë tashmë një javë që kur mësimdhënësit e Kosovës kanë pezulluar mbajtjen e orëve mësimore. Greva, e cila u shpall nga Sindikata e Bashkuara ... Read More

Greva si mjet për rritje të pagave

19/01/2019

Mësimdhënësit në të gjitha nivelet publike të arsimit, po përdorin grevën si mjet për t’i bërë trysni Qeverisë së Kosovës që të ndryshojë Ligjin për ... Read More