Tag: mësimit

Duolingo vlerësohet me mbi 1 miliardë dollarë

06/12/2019

Kompania ofron leksione falas të mësimit të gjuhëve në iOS, Android dhe ueb por rritja e kompanisë ka ardhur nga shërbimi premium Duolingo Plus i ... Read More

Programi i USAID-it për adoleshentët shtrihet edhe në 7 komuna të tjera

23/05/2019

Programi i USAID “Mbështetja e adoleshentëve pas mësimit të rregullt” do të shtrihet edhe në 7 komuna të tjera të Kosovës. “Mbështetja e adoleshentëve pas ... Read More

Vetëm 5 për qind e nxënësve mësojnë gjuhën shqipe në diasporë

13/04/2019

Beqir Cikaqi është një nga tre mësuesit në Shkollën Shqipe të Mësimit Plotësues “Nëna Tereza”, në Treviso të Italisë. Punën e mësuesit të gjuhës shqipe, ... Read More

Trysni për kompensim të orëve të humbura gjatë grevës

26/03/2019

Çështja e kompensimit të orëve të humbura të mësimit gjatë 15 ditëve të grevës së mësimdhënësve të shkollave fillore dhe të mesme në Kosovë në ... Read More

SBAShK kundër kompensimit të orëve, a do të këtë zgjidhje këtë javë? (Video)

18/03/2019

Sonte në emisionin “Përballje” do të diskutohet për orët e humbura të mësimit gjatë grevës së arsimit. Pse SBAShK është kundër vendimit të ministrit të ... Read More

Shkollat e Mitrovicës fillojnë kompensimin e orëve të humbura

02/03/2019

Komuna e Mitrovicës, nga sot e shtunë, ka filluar kompensimin e ditëve të humbura të mësimit, si pasojë e grevës së SBASHK-ut. Kjo është bërë ... Read More

Studentët e FSHMN-së letër Haradinajt dhe Veselit

15/01/2019

Pas vendimit të Këshillit të Fakultetit të Shkencave Matematikë-natyrore për bojkotim të mësimit në semestrin veror, studentët i drejtohen kryeministrit e kryeparlamentarit me letër të ... Read More

Tetovë, nxënësit në protesta kundër ndotjes së ajrit

29/11/2018

29 Nëntor 2018 / 13:46 Sot në protesta, javën që vjen bojkot i mësimit. Nxënësit e disa shkollave të mesme të Tetovës kërkojnë ajër të ... Read More