Tag: Mesme

Ja si duhet të i trajtoni aknet në moshë të rritur

11/08/2019

Aknet në moshë të mesme na duken shumë të padrejta sesa kur kemi qenë adoleshentë dhe që jemi përballur me to – na duket shumë ... Read More

Tre persona e rrahin drejtorin e një shkolle në Skenderaj

25/05/2019

Drejtori i shkollës së mesme Teknike “Anton Çeta” në Skenderaj, Agron Istogu, është sulmuar fizikisht nga tre persona, dje në vendin e tij të punës. ... Read More

Ky është mjeku më i ri në botë

19/05/2019

Në moshën 11 vjeçare, Ambati përfundoi shkollën e mesme dhe u bë bashkë-autor i një libri mbi SIDA-n. Kur kishte 13 vjeç, ai mbaroi universitetin ... Read More

Çfarë i shkakton shtresat e yndyrës rreth stomakut

14/05/2019

Sipas hulumtimeve të fundit, njerëzit e moshës së mesme e kanë më të vështirë të humbasin shtresat rreth barkut, si burra ashtu edhe gra. Edhe ... Read More

Mbahet gara e diturisë për nxënësit e Kosovës

11/05/2019

Sot nxënësit e Kosovës të shkollave fillore dhe të mesme i nënshtrohen garave të diturisë. Gara Nacionale e Diturisë mbahet për të gjithë nxënësit në ... Read More

Nuk e hoqën kurrë nga pajisjet, gruaja zgjohet nga koma pas 28 vitesh

23/04/2019

Një grua në Lindjen e Mesme është zgjuar papritur pasi qëndroi në koma për 28 vite. Munira Abdulla pësoi dëmtim të rëndë të trurit në ... Read More

Shkollat profesionale, programe për tërheqjen e nxënësve

20/04/2019

Alsat 2019-04-20T15:56:46+02:00 Shkollat e mesme profesionale tashmë kanë hyrë në garë se kush do të pranojë numër më të madh të semimaturantëve, përkatësisht nëse do ... Read More

Epidemia e fruthit, nis vaksinimi në teren

18/04/2019

S A 2019-04-18T15:18:51+02:00 Në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme nga nesër do të fillojë vaksinimi i nxënësve. Kjo është njëra nga masat e ... Read More

Drejtime të reja në shkollën e mesme profesionale “Marija Kiri” 

12/04/2019

Alsat 2019-04-12T15:42:03+02:00 Shkolla e mesme profesionale “Marija Kiri Skllodovska” në Shkup, për vitin e ri shkollor 2019-20 ka paraparë të hapë dhe katër drejtime të ... Read More

Procesi mësimor, në shkolla të ndara etnikisht

07/04/2019

Alsat 2019-04-07T17:22:32+02:00 Këta maturantë të shkollës së mesme profesionale për elektroteknikë, makineri dhe komunikacion “Vllado Tasevski” po mbrojnë temën e diplomës. Në këtë mënyrë përfundon ... Read More

Ahmeti tregon disa nga projektet që po realizohen në Prishtinë

02/04/2019

Ka filluar renovimi në oborrin e shkollës fillore e mesme e ulët (SHFMU) “Elena Gjika”, në Prishtinë. Kështu ka bërë të ditur në një postim ... Read More

Zënkë mes nxënësve në autobusin me numër 5

20/03/2019

20 Mars 2019 / 16:26 Disa nxënës të shkollës së mesme sot pasdite janë përleshur fizikisht në autobusin me numër 5 në Shkup, i cili ... Read More