Tag: mish

‘Konsumoni mish të kuq, nuk ka rrezik për shëndetin’

01/10/2019

Shumica e njerëzve në mbarë botën, mund të vazhdojë të konsumojë pa frikë mish të kuq, njësoj siç bëjnë 3-4 herë në javë pjesa më ... Read More

Pak fruta të thata çdo ditë parandalojnë shtimin në peshë

24/09/2019

Zëvendësimi një pjese të ushqimit me ushqime jo të shëndetshme( të skuqura, mish të përpunuar, salsiçe e tjerë) me 14 gramë fruta të thata në ... Read More

​Yndyrat e nevojshme për të rritur jetëgjatësinë

14/08/2019

Një dietë që zëvendëson yndyrat në mish me ato të gjendura tek produktet bimore mund të ul rrezikun e vdekjes së parakohshme të njerëzve me ... Read More

Këto janë ushqimet më të dëmshme që shumica prej nesh i mbajmë në frigorifer

10/07/2019

Tanimë dihet që mish ii kuq, produktet që përmbajnë shumë yndyrë dhe sheqer janë shkaku numër një i problemeve shëndetësore dhe shumë sëmundjeve serioze. Gjithsesi, ... Read More

Njihuni me burrin që ha mish të papjekur dhe të kalbur, ja përse e bën këtë

22/06/2019

Një 35-vjeçar nga Shtetet e Bashkuara prej 10 vitesh konsumon vetëm mish të papjekur dhe të kalbur. Derek Nance shprehet për mediat se asnjëherë nuk ... Read More

Mënyra e ushqimit në të cilën dominon natriumi është më e dëmshme se sa është menduar

28/04/2019

Ekspertët kanë konstatuar se regjimi i ushqimit në të cilin konsumohet shumë mish i kuq është treguar shumë më pak i dëmshëm se sa konsumimi ... Read More

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani shumë mish të kuq?

22/03/2019

Proteinat janë thelbësore për një dietë të ekuilibruar, por mbingarkesa me mish të kuq mund të çojë në një sërë çrregullimesh që gjithashtu mund të ... Read More

Hëngri gabimisht mish viçi, i kërkon supermarketit shpenzimet e aeroplanit – të kthehet në Indi të “pastrohet” tek priftërinjtë

12/03/2019

Një burrë hindu që hëngri mish viçi duke kujtuar se ishte mish qengji, i ka kërkuar supermarketit që të paguaj për fluturimin drejt Indisë në ... Read More

Konfiskohen 1,530 kilogramë mish në Pejë

23/02/2019

Janë gjetur dhe konfiskuar 1530 kilogramë mish cili mish në bazë të raporteve të inspektorëve  të AUK-ut, nuk i ka plotësuar kushtet ligjore që të ... Read More

Mjeku përgjigjet: A do të jetë bebja më e shëndetshme nëse nuk hamë mish?

11/01/2019

Sa do të jenë pra të famshme bebet e vegjetarianëve? Shumë prindër nuk u japin mish bebeve nga arsyet kulturore apo për shkak të problemeve ... Read More

Durrës, bllokohen 27 ton fileto pule me prezencë salmonele

18/08/2018

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 27 ton mish nga Brazili me prezencë salmonele. Kontenieri është bllokuar në Durrës, dhe bëhej fjalë për fileto pule ... Read More

I nxjerrin nga syri krimbin e gjatë, si pasojë e ngrënies së mishit të papjekur (Foto)

20/07/2018

Gruaja që kishte ngrënë mish të papjekur dhe u infektua, i kanë nxjerrë nga syri një krimb të gjatë. Ekspertët në Jiangsu të Kinës, konsiderojnë ... Read More