Tag: NATO

Thaçi: Të jetojmë në një shtet të përbashkët pa kufij

27/05/2019

E ardhmja e Kosovës është e sigurt për anëtarësim në NATO dhe BE, por po krijohen edhe rrethana të reja që zgjidhja më e mirë ... Read More

Rrëfimi për Flakën, vajzën e cila si foshnje gjatë luftës tre muaj qëndroi e vetme në spitalin e Prishtinës (Video)

18/05/2019

Flaka Muriqi, u lind në vitin 1999, vetëm shtatë ditë para se NATO të fillonte bombardimet kundër forcave serbe. “Jemi në spitalin rajonal të Pejës, ... Read More

Trupi i pajetë i major Klodian Tanushit mbërrin sot në Tiranë

15/05/2019

Trupi i pajetë i major Klodian Tanushit, që ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO në Letoni, mbërrin në atdhe mesditën e sotme ... Read More

Haradinaj: Anëtarësimi në NATO, synim shtetëror i Kosovës

02/05/2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka thënë se anëtarësimi në NATO është synimi shtetëror dhe qytetar i Kosovës. Këto komente Haradinaj i bëri në një ... Read More

Meta: Shqipëria është partner i besueshëm i NATO-s

16/04/2019

Në kuadër të 10-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një vizitë si i “Ftuar i Nderi” në Kolegjin ... Read More

Sheqerinska: Anëtarësimi në NATO do të përmirësojë ekonominë

09/04/2019

Alsat 2019-04-09T19:28:42+02:00 Anëtarësimi në NATO për shtetin është i rëndësishëm jo vetëm për planin e sigurisë, por edhe për planin ekonomik, për të cilën kanë ... Read More

Hutchison: SHBA në vjeshtë do të ratifikoj anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

01/04/2019

Alsat 2019-04-01T19:54:16+02:00 Përfaqësuesja e përhershme e Shteteve të Bashkuara në NATO, Ambasadorja Kay Bailey Hutchison duke folur nga Brukseli përmes video-konferencës, theksoi rolin e NATO-s ... Read More

LSDM: Përparimi në integrime po jep rezultate reale

30/03/2019

“Përparimi në eurointegrime, procesi i ratifikimit për inkuadrimin në NATO ndikojnë pozitivisht ndaj ekonomisë. Pas shumë viteve izolim, stagnim ekonomik dhe paqartësi, shteti po lëviz ... Read More

Rama: Integrimi i Kosovës në NATO është domosdoshmëri

29/03/2019

Kryeministri Edi Rama, në ceremoninë e shënimit të 10-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, deklaroi se përfshirja e Kosovës në Aleancë do të ishte ... Read More

BE: Vendi duhet të përmbush reformat e kërkuara

28/03/2019

S A 2019-03-28T14:22:01+01:00 Ndërsa vazhdon ratifikimi i protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, vendi duhet të vijojë përpjekjet për përmbushjen e reformave. ... Read More

Intervenimi i NATO-s, 78 ditët çlirimit (Video)

24/03/2019

Me 26 mars të vitit 1999, vetëm dy ditë pasi NATO, filloi bombardimet kundër forcave ushtarake e policore serbe, në qytetin e Suharekës, ndodhi një ... Read More

Stoltenberg heq dyshimet: NATO nuk e ka ndërmend të zvogëlojë numrin e trupave në Kosovë

18/03/2019

NATO nuk ka plane për të reduktuar praninë e forcave të saj, as misionin e KFOR-it në Kosovë, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, ... Read More