Tag: ndërkombëtare

Mirëpriten sanksionet e Amerikës për të korruptuarit

18/05/2019

Pas shpërfilljeve të qeverisë “Haradinaj” ndaj thirrjeve të bashkësisë ndërkombëtare për largim nga pozitat e larta zyrtare të individëve të dënuar për krime lufte, nën ... Read More

Shënohet Dita Ndërkombëtare kundër Homofobisë, Transfobisë dhe Bifobisë

17/05/2019

Sot në Prishtinë në shënim të 17 Majit, Ditës Ndërkombëtare kundër Homofobisë, Transfobisë dhe Bifobisë (IDAHOT), prej orës 09:00 mbahet konferencë me temën “Të drejtat ... Read More

Thaçi kërkon unitet ndërkombëtar për Kosovën

15/05/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar sot ambasadorët dhe shefat e zyrave dhe misioneve ndërkombëtare në Kosovë, për të ndarë me ta opinionet nga ... Read More

Dita e Ndërkombëtare e Familjes – në dy vitet e fundit në Kosovë ulen kurorëzimet ndërsa rriten divorcet, por fillim ndryshe në 2019

15/05/2019

Dita ndërkombëtare e familjes e cila është shpallur me 15 maj nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka për qëllim të rrisë ndërgjegjësimin ... Read More

Veseli: Kriminelët serbë nuk do të mund t’i ikin drejtësisë

14/05/2019

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë sot se heshtjes ndërkombëtare dhe mohimit serb duhet t’i përgjigjemi si shtet, duke marrë ... Read More

Tetari i FSK-së fiton vendin e dytë në Garën Ushtarake Ndërkombëtare në Kroaci

13/05/2019

Në mesin e pjesëmarrësve nga 13 shtete të botës, garues të Garës Ushtarake Ndërkombëtare në Republikën e Kroacisë, ushtaraku i Forcës së Sigurisë të Kosovës, ... Read More

Mediet ndërkombëtare pasqyrojnë protestën e opozitës

12/05/2019

Mediet ndërkombëtare kanë pasqyruar gjerësisht protestën e djeshme të opozitës. Rëndësi iu është dhënë pamjeve, ku fotografitë që kapnin çastin e shpërthimit të shisheve molotov ... Read More

Ismaili: Pa infermierë s’ka sistem të mirëfilltë shëndetësorë

04/05/2019

Në kuadër të javës Ndërkombëtare të Infermierisë, Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës, ka organizuar konferencën e parë vendore me qëllim ... Read More

Rama: Rrahësit e shantazhuesit e gazetarëve flasin në emër të lirisë së tyre

03/05/2019

  Në ditën ndërkombëtare të lirisë së medias, kryeministri Edi Rama ka reaguar ndaj liderëve të opozitës, të cilët kanë ndarë sot mesazhe ndaj censurës ... Read More

Meta thirrje gazetarëve: Shqiptarët nuk mund të kthehen 30 vite pas

03/05/2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir meta në ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit, ka bërë apel të fortë për punëtorët e medias. Sipas tij, kjo ditë ... Read More

Haradinaj uron ditën e Lirisë së Shtypit: Qeveria do të vazhdojë transparencën me gazetarët

03/05/2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka uruar Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit. Haradinaj ka thënë se Kosova ka shënuar ngritje për katër vende në ... Read More

Përpjekjet e Gjermanisë dhe Francës për ta vënë në binarë dialogun Kosovë-Serbi

01/05/2019

Shumë nisma e thirrje ndërkombëtare për vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë deri më tani nuk kanë bindur Prishtinën dhe Beogradin që të kthehen ... Read More