Tag: ndërtesat

Bullgaria nga një dimension tjetër: Pamjet nga droni shfaqin ndërtesat e braktisura sovjetike, të vendosura në peizazhe përrallore (Foto)

25/01/2019

Prej peizazheve përrallore, deri te bregdetet që lagen nga Deti i Zi, përfshirë edhe ndërtesat e braktisura sovjetike dhe gjithçka ndërmjet – Bullgaria duket se ... Read More

Brenda “fshatit fantazmë” që dikur shërbeu si vendpushim për elitën sovjetike – një nga shtëpitë aty u ndërtua vetëm për Jozef Stalinin (Foto)

15/01/2019

Janë publikuar disa fotografi të cilat thuhet se tregojnë “fshatin fantazmë” ndërtesat e shkatërruara të cilat dikur shërbenin si vendpushime të epokës sovjetike. Sipas mediave ... Read More

Pishinat sipër ndërtesave të larta të ‘domosdoshme’ (Foto)

16/12/2018

Ndërtesat e larta që po ndërtohen në zonat më të frekuentuara turistike, e kanë edhe një gjë të ‘domosdoshme’ për të qenë sa më të ... Read More

Aeroplani transportues i forcave ajrore të Australisë fluturon pak metra mbi ndërtesat e larta, qytetarët kritikojnë veprimin e pilotit (Video)

11/10/2018

Punëtorët e kompanive të ndryshme që ishin nëpër zyrat e tyre në ndërtesat shumëkatëshe, mbetën të habitur kur para syve tyre u shfaq duke fluturuar ... Read More

​Protestë kundër vdekjes së punëtorëve në vendin e punës

07/10/2018

Me moton “Ndërtesat janë tuajat, jeta është e jona” organizata joqeveritare “Beyond the Wall” do të organizojë një protestë para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës. ... Read More

Eksperti shqiptar: Ndërtesat e para viteve ’90 dhe urat në Shqipëri janë të rrezikuarat nga tërmetet

16/08/2018

Ndërtesat e ndërtuara përpara viteve ’90 nuk janë të sigurta ndaj lëvizjeve sizmiologjike. Tragjedia e Xhenovës ka alarmuar ekspertët shqiptarë se edhe ndërtimet e kësaj ... Read More

Sekrete dhe mistere: E vërteta e gjashtë ndërtesave më të famshme në botë

30/06/2018

Përpos arkitekturës dhe madhështisë që mbartin, ndërtesat dhe statujat ikonë të botës, fshehin detaje mistike që shumë pak prej nesh i kanë vënë re. Por, ... Read More

Një projekt unik në Berlin: Një xhami, një kishë dhe një sinagogë – në të njëjtën ndërtesë!

10/04/2018

Qendra e Berlinit mund të ketë një nga ndërtesat më të pazakonta në botë, apo tempulli që do të bashkojë kishën, xhaminë dhe sinagogën në ... Read More