Tag: ndikohet

Kush nuk konsumon mish jeton më gjatë?!

22/07/2020

Jetëgjatësia jonë ndikohet nga një kombinim mes gjenetikës dhe faktorëve të jashtëm. Në studime të shumta, është parë që vetëm 30% e jetëgjatësisë va.ret nga ... Read More

Shtatë ushqimet që duhet t’i konsumoni për ta parandaluar kancerin

14/10/2019

Shfaqja dhe zhvillimi I kancerit mund të ndikohet shumë nga mënyra e të ushqyerit. Ushqimi ka një ndikim të madh edhe në parandalimin e disa ... Read More

Pse disa njerëz djersiten më shumë?

01/09/2019

Sasia e djersitjes ndikohet nga një numër faktorësh, përfshirë edhe nivelet e stresit. Një person mesatar djersitet 0.8 deri 1.4 litra lëng gjatë një ore ... Read More

Nuk ka mënyrë më natyrale për ta kontrolluar sheqerin në gjak: Nevojitet vetëm një vezë e zier

16/07/2019

Shëndeti jonë i përgjithshëm ndikohet nga mënyra si ushqehemi dhe stili i jetesës që e bëjmë.Por, prapëseprapë, pasi që ne jetojmë në ambient të ndotur ... Read More

Parashikimi i motit, gjatë dy ditëve të vikendit

15/02/2019

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, gjatë dy ditëve të vikendit, vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të lartë atmosferik, dukshëm ... Read More

Mot me shi në Shqipëri

01/02/2019

Shqipëria për ditën e premte do të ndikohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet me alternime vranësirash dhe kthjellimesh ... Read More

Shqipëria me mote të vranët

30/01/2019

Shqipëria do të ndikohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti do të jetë kryesisht i vranët me intervale të shkurtra ... Read More

Mot i ndryshueshëm në Shqipëri

29/01/2019

Shqipëria do të ndikohet sot nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti parashikohet kryesisht i vranët me intervale të shkurtra e ... Read More

Moti me shi e borë sot në Shqipëri

28/01/2019

Moti në Shqipëri të hënën do të ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti paradite do të jetë me intervale të ... Read More

Mot i vranët sot në Shqipëri

24/01/2019

Shqipëria do të ndikohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme. Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura, por ... Read More

Kosvë/ Moti sot me shi dhe borë

24/01/2019

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot vendi ynë do të ndikohet nga fushat ciklonike me origjinë nga perëndimi dhe veriperëndimi i kontinentit. Sipas ... Read More

Nga nesër rikthehen reshjet e borës

23/01/2019

Gjatë ditës së nesërme, vendi ynë do të ndikohet nga fushat ciklonike me origjinë nga perëndimi dhe veriperëndimi i kontinentit. Kjo situatë e krijuar meteorologjike ... Read More