Tag: ndikon

Efektet shëndetësore të vitaminës D

26/07/2019

Vitamina D duket se ndikon në rritjen e insulinës në trup – potencialisht duke ndihmuar në largimin diabetin, sugjeron hulumtimi i ri. Hormoni i bërë ... Read More

Përdorimi i telefonave dhe tabletëve gjatë natës mund ta rrisë nevojën për të konsumuar produkte me sheqer

10/07/2019

Sipas një eksperimenti të bërë në minjë, ekspozimi ndaj dritës artficiale ndikon në rritjen e nevojës për ngrënie të ushqimeve që përmbajnë sheqer, shkruan Dailymail, ... Read More

Përdorimi i përditshëm i smartfonëve mund të deformojë eshtrat

22/06/2019

Njerëzit shpenzojnë aq shumë kohë mbi ekranet, e cila ndikon të zhvillohet ‘thumbi kockor’ në pjesën e pasme të kafkës.Studiuesit thanë se është rritur numri ... Read More

Ky ushqim gjatë shtatzënisë, rrit inteligjencën e bebes

04/06/2019

Është e rëndësishme që gjatë shtazënisë nënat të ushqehen mirë pasi kjo ndikon drejtpërdrejt te fëmija.Mjekët thonë se disa ushqime të skuqura në mëngjes i ... Read More

Kjo shenjë tregon se jeni në rrezik për kancerin e zorrëve

30/05/2019

Kanceri i zorrëve ndikon në zorrët e mëdha të përbëra nga rektumi dhe zorra e trashë.Qelizat në trup normalisht ndahen dhe rriten në mënyrë të ... Read More

Tipi 2 i diabetit: Lëngu i gjelbër që i rregullon nivelet e sheqerit në gjak

15/04/2019

Tipi 2 i diabetit është sëmundje e cila ndikon që nivelet e sheqerit në gjak të një personi të jenë shumë të larta. Nëse nuk ... Read More

Me gjuhë prekni qiellzën dhe merrni frymë 60 sekonda: Shikoni se çfarë do të ndodhë me organizmin tuaj!

01/04/2019

Ndikon në gjumë dhe në tërë shëndetin Është e çuditshme mirëpo e vërtetë që ekzistojnë teknika të ndryshme të frymëmarrjes dhe që mund t’ju ndihmojnë ... Read More

Si e dëmton trupin tipi 2 i diabetit

15/03/2019

Kur e keni këtë sëmundje, trupi e ka më të vështirë shndërrimin e karbohidrateve të ushqimit në energji. Kjo ndikon që sheqeri të mblidhet në ... Read More

Si t’i përmirësoni aftësitë analitike

08/03/2019

Aftësitë analitike nuk mësohen në shkollë. Por, kjo aftësi vërtet se ndikon në suksesin tuaj kur ballafaqoheni me “botën e vërtetë”. Çfarë e afron një ... Read More

Ushqimet që kurojnë prostatën

25/02/2019

Sipas studimeve të fundit, pretendohet se mënyra e ushqyerjes së meshkujve ndikon në rritjen e rrezikut e kancerit të prostatës. 1 – Një program i ... Read More

Çfarë dini për lotët e meshkujve?

16/02/2019

Në qarje të shpeshtë ndikon stresi, lotët rrjedhin nga sytë edhe në momentet e lodhjes dhe të pagjumësisë Pos lotëve bazalë për mbrojtje të syve, ... Read More

Meshkujt e pranojnë: Femrat pa makijazh na pëlqejnë më shumë

14/02/2019

Rezultatet e një hulumtimi të fundit tregojnë se makijazhi nuk ndikon në atë se sa joshëse duket një femër, madje gjinia mashkullore më shumë e ... Read More