Tag: ndryshme

Studimi i ri: Gjumi i tepërt mund t’iu ‘çmend’!

11/10/2019

Njerëzit që flenë më shumë se 9 orë në ditë janë më të rrezikuar nga çrregullimet e ndryshme nervore.Studimi i ri thotë se shkencëtarët zbuluan ... Read More

Vëllezërit turq befasojnë me ngjyrat e syve

02/10/2019

Mohamed dhe Karem Selman janë vëllezërit turq, që kanë sy me ngjyra të ndryshme, shkaku i një gjendjeje të rrallë. Fëmijët 11 dhe katërvjeçar, e ... Read More

Fruti që ruan zemrën dhe iu mbron nga diabeti e kanceri, gjendet në çdo cep të Kosovës

28/09/2019

Pasurimi i ushqimit me mjedra nënkupton përfitim të dobive të ndryshme shëndetësore.Konsumimi i rregullt i frutit zvogëlon minimizon aktivitetin e radikaleve të lira, duke mbrojtur ... Read More

Ilaçi tradicional i gjysheve tona: Ja shërimi për azmën, bronkitin, kollën dhe sëmundjet e mushkërive

24/09/2019

Shumë njerëz janë diagnostikuar me sëmundje të ndryshme të mushkërive ose çrregullime si azma, bronkiti, dhe lloje të ndryshme të kollësInfeksionet, alergjitë dhe pirja e ... Read More

Maqedonasi shpërblehet me Mercedes, pasi i dha një gotë ujë të moshuarës

17/09/2019

Foto ilustrim Jeta shpeshherë naj sjell sprova të ndryshme, por nuk duhet të bëhemi pesimistë. Një djalë nga Maqedonia, i cili për një kohë të ... Read More

Nishanet në këto 5 pjesë të “Trupit” kanë një domethënie shumë të veçantë

16/09/2019

Të gjithë kemi nishane në pjesë të ndryshme të trupitDisa janë më të mëdha, disa më të vogla dhe gjenden në pjesë të ndryshme të ... Read More

Përse duhet të hanë hurme personat që vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut

13/09/2019

Ka mënyra të ndryshme të shijimit të hurmave të Arabisë. Mund t’i përdorni kur përgatisni ëmbëlsira ose dhe thjesht t’i shijoni ashtu siç janë.  Blerja ... Read More

Receta që ka “çmendur” të gjithë botën! Shëron gjunjtë dhe rilidh kockat dhe kyçet

02/09/2019

Me kalimin e kohës përfundimisht të gjithë përballen me dhimbje të ndryshme dhe një prej tyre janë edhe problemet me kockat e kyçet.Por ne kemi ... Read More

Grave shtatëzëna iu duhen 20 minuta ushtrime në ditë për të parandaluar këto sëmundje tek foshnjat

30/08/2019

Nënat me mbipeshë mund ta mbrojnë shëndetin e tyre dhe të foshnjave nga sëmundjet e ndryshme vetëm duke ushtruar ndonjë aktivitet fizik gjatë periudhës së ... Read More

Nëse e shihni ndonjë fëmijë të ulur kështu, ngrijeni urgjentisht në këmbë

29/08/2019

Fëmijët janë shumë elastikë dhe disa rituale të caktuara si sporte apo pozicione të ndryshme qëndrimi ndikojnë përfundimisht për mirë ose për keq në jetën ... Read More

Këto katër veprime të zakonshme shkaktojnë dëmtime të përhershme tek fëmijët

26/08/2019

Fëmijët janë shumë elastikë dhe disa rituale të caktuara si sporte apo pozicione të ndryshme qëndrimi ndikojnë përfundimisht për mirë ose për keq në jetën ... Read More

Çfarë të hani kur keni aciditet të lartë në stomak?

15/08/2019

Rritja e prodhimit të aciditetit në stomak mund të shkaktojë simptoma të ndryshme, si refluks, ndjesi djegieje, fryrje, gromësima, dispepsi, përzierje dhe shije thartire në ... Read More