Tag: nismën

Thaçi: Formimi i komisionit për Tribunalin, puna më e mençur që mund të bëjë Kuvendi

16/05/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përkrahur nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke thënë se ... Read More

Miratohet Nisma për nënshkrimin e Marrëveshjes Financiare Trepalëshe ndërmjet BE-së, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

14/05/2019

Qeveria e Kosovës ka miratuar Nismën për nënshkrimin e Marrëveshjes Financiare Trepalëshe ndërmjet Bashkimit Europian, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut për vitin 2018, për Programin ... Read More

Komuna e Prishtinës diskriminon qytetarët jo rezident të Prishtinës, reagon INPO

01/05/2019

Organizata INPO shpreh shqetësimin e saj lidhur me nismën e komunës së Prishtinës për ndryshimin e tarifave shëndetësore për qytetarët jo rezident dhe kundërshton rritjen ... Read More

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari përkrah peticionin për bashkimin e Mitrovicës

25/12/2018

Kryetar i Skenderajt, Bekim Jashari ka bërë të ditur se përkrah nismën e ndërmarrë nga kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, për nënshkrimin e peticionit që ... Read More

Jess Baily: Urime nismën për ndryshimet kushtetuese

20/10/2018

20 Tetor 2018 / 11:02 “Urime Kuvendit të Maqedonisë nismën për të filluar ndryshimet kushtetuese ashtu siç e parasheh Marrëveshja e Prespës. Deputetët e të ... Read More

Kuvendi me 80 vota pro miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese

19/10/2018

19 Tetor 2018 / 22:21 Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese. Në fillim të seancës deputetë e VMRO-së kërkuan që të ... Read More

Zaevi lëshon Kuvendin: Le të organizohen deputetët

19/10/2018

Për më shumë se gjashtë orë vazhdon paqartësia në Kuvend për seancën mbi nismën për ndryshime kushtetuese. As nga kabineti i kryetarit të Kuvendit Talat ... Read More

Pacolli kërkon miratim të shpejtë të Rezolutës së propozuar për dialog

07/10/2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, vlerëson se me nismën për nxjerrjen e Rezolutës për dialogun me Serbi, subjektet politike ... Read More

FILLOJNË REFORMAT NË DSK, SPASOVSKI PARALAJMËRON “VETING” BRENDA MPB-së

02/10/2018

Reformat në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim do të fillojnë që sot me nismën e ndërmarrë nga Ministri i brendshëm Oliver Spasovski dhe drejtori i ... Read More

PD: Për pasuritë e politikanëve, një ligj të veçantë

09/09/2018

Demokratët e kanë emërtuar nismën e tyre të fundit kushtetuese si “vetting të politikanëve”, por vetë ata pranojnë se bëhet fjalë më shumë për një ... Read More

KDI mbështet iniciativën për seancë rreth dialogut me Serbinë

28/08/2018

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka bërë të ditur se mbështet nismën për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për dialogun Kosovë-Serbi dhe fton të gjitha ... Read More

GDP ka proceduar nismën legjislative për Projektligjin për Referendum (Dokument)

11/04/2018

Grupi i Deputetëve të Pavarur, kanë proceduar sot nismën legjislative për Projektligjin për Referendum. Këtë e ka bërë të ditur deputeti i GDP-së, Faton Topalli. ... Read More