Tag: Njeriut

Kërkohen hulumtime më të mëdha për të gjetur pajisjen që lidh trurin me kompjuter

12/09/2019

Pajisjet që bashkojnë makinat me trurin e njeriut duhet të hetohen, ka thënë një studim.Në të ardhmen, “njerëzit mund të bëhen telepatik në një farë ... Read More

Të mirat e shumta që na i sjell ftoi

11/09/2019

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për trupin e njeriut ishin më shumë nga ç’mendonim. Ftoi në dallim nga molla dhe dardha ka disa përparësi ... Read More

Edhe vetëm disa minuta ushtrime ndikojnë mirë në shëndet

07/09/2019

Sipas mjekëve britanikë, ushtrimet fizike kanë ndikim të mirë në shëndetin e njeriut edhe nëse ato bëhen për vetëm disa minuta. Më parë thuhej se ... Read More

Nëse veshka juaj është në rrezik, trupi do t’ju japë këto 10 shenja!

20/08/2019

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin e njeriut dhe ato janë të vendosura vetëm nën brinjë. Roli i tyre kryesor është ... Read More

Mbroni mëlçinë me anë të këtyre mënyrave të thjeshta

05/08/2019

Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme dhe me funksionet më të rëndësishme në organizmin e njeriut. Mbrojtja e duhur e saj shmangë sëmundjet ... Read More

Fakte interesante që nuk i dinit për lotët

03/08/2019

Trupi i njeriut është një mrekulli. Kryen mijëra procese në të njëjtën kohë, çdo sekondë të çdo dite, si një makinë e akorduar mirë. Ju ... Read More

Çka ndodhë me trupin pasi që reduktoni konsumimin e sheqerit?

23/07/2019

Një nutricioniste nga Britania e Madhe ka treguar efektet që ka sheqeri në trupin e njeriut. Sheqeri mund të shkaktojë një varësi sikur ndaj drogës ... Read More

Vetëm një gotë nga kjo pije dhe nuk do të ankoheni kurrë nga mëlçia

15/07/2019

Mëlçia është një organ në trupin e njeriut që shumica e njerëzve harrojnë të kujdesen. Nëse vuani nga Hepatiti C, është e nevojshme të mbroni ... Read More

Kërkoni të linin cigaren dhe s’dini si? Ja 4 mënyra të thjeshta

22/06/2019

Duhanpirja është një nga veset më të këqija dhe më të dëmshme për shëndetin e njeriut. Shumë njerëz tentojnë të heqin dorë, mirëpo ende nuk ... Read More

Temperaturat mbi 30 gradë, këshilla për të moshuarit

22/06/2019

Temperaturat e larta që mbretërojnë në sezonin e verës ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos te të moshuarit. Duke u ekspozuar në diell për ... Read More

Wikipedia padit Turqinë

28/05/2019

Wikipedia e ka paditur Turqinë në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut rreth ndalimit të kësaj faqe në Turqi. Fondacioni Wikipedia, një organizatë joprofitabile që ... Read More

KMDLN-j: Tre policë të plagosur në veri, njëri në gjendje të rëndë

28/05/2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut – KMDLNJ, nëpërmjet një komunikate për media ka dënuar dhunën e përdorur nga qytetarët serbë ... Read More