Tag: Organizata

OBSH jep alarmin për rrezikun që paraqet konsumi i cigares elektronike

28/07/2019

Cigaret elektronike janë të dëmshme dhe duhen përmirësuar. Kështu deklaron Organizata Botërore e Shëndetësisë në një raport global për duhanin, duke shpjeguar se si e-cig ... Read More

Ushqimi i ndotur shkakton mbi 200 sëmundje

09/06/2019

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se ushqimet e ndotura janë përgjegjëse për më shumë se 200 sëmundje, nga diarretë infektive deri në disa forma ... Read More

Nga ushqimi i ndotur shkaktohen mbi 200 sëmundje

09/06/2019

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se ushqimet e ndotura janë përgjegjëse për më shumë se 200 sëmundje, nga diarretë infektive deri në disa forma ... Read More

OVL-UÇK thirrje institucioneve të Kosovës: Veprime konkrete në ndërtimin e sistemit që i vë para drejtësisë kriminelët serbë

14/05/2019

Organizata e Veteranëve të luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nëpërmjet një letre publike ka bërë thirrje që institucionet e Kosovës të bëjnë veprime konkrete ... Read More

Shpërndahen 150 pako ushqimore për familjet me gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale në Gjilan

07/05/2019

Në shenjë solidariteti me familjet me gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale, sot organizata “Islamic Relief Kosova”, tashmë e njohur me aktivitetet e saj humanitare, ... Read More

Komuna e Prishtinës diskriminon qytetarët jo rezident të Prishtinës, reagon INPO

01/05/2019

Organizata INPO shpreh shqetësimin e saj lidhur me nismën e komunës së Prishtinës për ndryshimin e tarifave shëndetësore për qytetarët jo rezident dhe kundërshton rritjen ... Read More

Studentët: Bordi i UP-së është shndërruar në bord partiak

22/04/2019

Organizata Studentore ‘Reforma’ sot ka organizuar një aksion simbolik në oborrin e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Edison Bibaj, nga kjo organizatë tha ... Read More

Vendimi i Facebook, mbyllen disa llogari

22/04/2019

Facebook ka bllokuar shumë individë dhe organizata të së djathtës ekstreme në Britaninë e Madhe, të cilat “nxisin urrejtjen”. Bllokimi përfshin Partinë Kombëtare Britanike, ish-liderin ... Read More

Ambasada franceze: Kosova ka ende shumë për të bërë sa i përket lirisë së shtypit

19/04/2019

Organizata “Reporterët pa Kufij” në raportin më të ri e ka renditur Kosovën në vendin e 75 në botë sa i përket lirisë së shtypit. ... Read More

Reagon OVL e UÇK-së: Nexhat e Fadil Demaku shkuan në vuajtje të dënimit, arrestohen vëllezërit Demaj

13/04/2019

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së(OVL) ka reaguar pas arrestimit të vëllezërve Driton, Agim e Selman Demaj dhe pas shkuarjes në vuajtje të dënimit ... Read More

Organizata studentore “Reforma”, bën thirrje të ndalet ndërhyrja e politikës në UP

13/04/2019

Organizata studentore “Reforma në Proces”, përmes një aksioni simbolik para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka shprehur pakënaqësitë e studentëve në lidhje me ... Read More

OBSH kërkon qasje në shërbime shëndetësore për të gjithë

12/04/2019

Në ditën Botërore të Shëndetit, Ministria e Shëndetësisë e mbështetur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, kanë mbajtur diskutim me temën “Mbulimi universal shëndetësor”, ku u ... Read More