Tag: Pacientët

A dëshironi të bëni një gjumë të mirë? Mos pini kafe pas orës 2 të mesditës

08/11/2019

Një doktoreshë nga Australia thotë se ajo ka një formulë, të cilën e ka aplikuar me pacientët e saj, kur ata kanë probleme me gjumin, ... Read More

Me zbulimin e ri, kanceri në prostatë mund të shërohet brenda një jave

20/09/2019

Pacientët me kancer në prostatë mund të shërohen brenda një jave me trajtimin e ri i cili po zhvillohet.Ekspertët kanë treguar se në testet të ... Read More

Pacientet u besojnë standardeve dhe mjekësisë në Kosovë

09/08/2019

Pacientet vazhdojnë të besojnë në standardet dhe mjekësinë e klinikave në Kosovë.Rast për të dëshmuar një gjë të tillë është Klinika Amerikane “Dr. Behar Kusari”, ... Read More

Sëmundjet e zemrës ndikojnë në shëndetin e trurit

19/06/2019

Pacientët të cilët vuajnë nga ndonjë sëmundje koronare e zemrës janë në rrezik më të lartë për të pasur degradim të aftësive kognitive më vonë, ... Read More

Shqetësimet që vijnë nga aciditeti i lartë në stomak

29/05/2019

Janë të shumtë pacientët që ankohen se pasi kanë ngrënë u krijohet ndjesia e rikthimit të ushqimit mbrapsht nga stomaku për në ezofag. Mjekët shpjegojnë ... Read More

Problemet e mëdha që i shkakton trupit sheqeri i lartë në gjak

22/05/2019

Rënie të aftesive mendore Një studim i neurologeve dhe psikatërve ne Harvard ka treguar se pacientët me diabet të tipit 2 kanë anomali në rrjedhjen ... Read More

Si të kuptoni nëse sytë e kuq vijnë nga diçka më tepër se sa thjesht fërkimi

10/04/2019

Syri i kuq është vetëm një term më i thjeshtë që mjekët përdorin me pacientët e tyre për të përshkruar inflamacionin. Sytë e kuq, të ... Read More

Rritet numri i rasteve me grip sezonal, trajtohet rasti i parë me influencën A (Video)

11/01/2019

Sadri Sadria, është një nga pacientët e shumtë që po kërkojnë ndihmë mjekësore në Qendrën e Mjekësisë Familjare nga gripi sezonal. “Për momentin kam ankesa ... Read More

Tualetet e QKMF-së në Malishevë në gjendje të mjerueshme (Video)

11/01/2019

Pacientët që shërbimet mjekësore marrin në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, po përballen me kushte të mjerueshme të tualeteve. Drejtori i Shëndetësisë në ... Read More

Alergjia ndaj të ftohtit, shfaqja e tij mund të jetë simptomë e parë e sëmundjeve

06/01/2019

Kur temperatura e ajrit është rreth zeros apo minus, pacientët ankohen në shfaqjen e sukrepit nëpër fytyrë, të kruarit, ënjtjes së kapakëve të syve, buzëve ... Read More