Tag: pajisur

Pse mund të mos i shohim kurrë alienët?

02/09/2019

Nga Peter Dockrill Universi është në mënyrë të paimagjinueshme shumë i madh, dhe i pajisur me një numër potencialisht të pafundëm botësh, ku mund të ... Read More

Rikthehet Nokia 105, celulari super rezistent

25/07/2019

Teknikisht, janë telephone feature, pra jo smartfonë, por sërish të pajisur me aplikacione që ndihmojne qasjen në shërbimet më të përhapura. Bëhet fjalë për Nokia ... Read More

Shitet për 1.3 milionë dollarë laptopi me gjashtë lloje maluerësh

30/05/2019

Laptopi i pajisur me gjashtë lloje maluerësh shumë të rrezikshëm është shitur në një ankand online për 1.3 milionë dollarë. Blerësi i laptopit 11 vjeçar ... Read More

Pajisen me patentë shoferi të Kosovës me dokumente të falsifikuara

16/05/2019

Policia në Kamenicë ka arrestuar dy të dyshuar meshkuj pasi që të njëjtit janë pajisur me patentë shoferi të Republikës së Kosovës duke përdorur patentë ... Read More

Klinika e Gastroenterologjisë pajiset me Gastroskopin e dytë

08/04/2019

Klinika e Gastroenterologjisë e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës është pajisur me Gastroskop të ri, që pritet ta reduktojë në masë të madhe listën e ... Read More

Sony lanson robotin në formë qeni, për kontrollin e shtëpisë dhe banorëve që jetojnë në të (Foto)

23/01/2019

Aibo është roboti në formë qeni i kompanisë Sony, që është i pajisur me kamera, inteligjencë artificiale dhe lidhje interneti, për kontrollin e shtëpisë, si ... Read More

Dronët specialë parandalojnë hapjen e gropave të vogla në rrugë, i mbushin me asfalt 3D sapo detektojnë çarjet e para (Video)

21/01/2019

Inxhinierët nga Universiteti i Leedsit në Angli, kanë krijuar dronë specialë të pajisur me krahë robotikë, që i mbushin me asfalt 3D, çarjet që më ... Read More

Sfidon temperaturat -60 gradë për të mbledhur fonde për vajzën e sëmurë (Video)

17/01/2019

Ai ka vrapuar për rreth gjashtë orë në temperatura që i kalonin -60 gradë celsius. I pajisur me një maskë të veçantë për frymëmarrjen dhe ... Read More

Spitali Amerikan fillon me aplikimin e rregullt të terapisë trombotike në infarktet akute të trurit

29/09/2018

Spitali Amerikan në Prishtinë këtë javë është pajisur me medikamentin Actilyse, përkatësisht ilaçin për shkrirjen e trombeve të gjakut në arteriet trunore. Bëhet fjalë për ... Read More

Helikopterët e ushtrisë pajisen me kova uji

06/07/2018

Helikopterët “Kugar” të Forcave të Armatosura të Shqipërisë tashmë do të jenë të pajisur edhe me kovat e posaçme për fikjen e zjarreve në terrene ... Read More

Një thirrje pas tjetrës, studentët kërkojnë pavarësim financiar

24/05/2018

Të pajisur me gjermanishte të përsosur, kosovarë të rinj zënë tryezat e punës në industrinë e qendrave të thirrjeve, apo ‘call center’, ku kryhen shërbime ... Read More

 Presidenti Thaçi ia dorëzon pasaportën diplomatike kampiones Majlinda Kelmendi 

21/05/2018

Kampionia Olimpike në xhudo, Majlinda Kelmendi është pajisur me  pasaportë diplomatike. Pasaportën diplomatike Kelmendit ia dorëzoj presidenti Hashim Thaçi. Përmes një postimi në Facebook, presidenti ... Read More