Tag: Paqes

Pacolli në Senatin Amerikan: Prezenca amerikane në rajon është jetike për paqen dhe demokracinë, Ballkani i takon NATO-s

05/02/2019

Prezenca amerikane në rajon është jetike për garantimin e paqes dhe demokracisë dhe rajoni i Ballkanit i takon NATO-s. Kështu ka thënë Zëvendëskryeministri i Parë ... Read More

MPJ-ja greke Rusisë: Marrëveshja e Prespës, model për zgjidhjen e dallimeve mes dy shteteve

14/01/2019

14 Janar 2019 / 21:37 Marrëveshja e Prespës që nga nënshkrimi kontribuon në përforcimin e paqes dhe stabilitetit të Ballkanit dhe njëkohësisht është edhe model ... Read More

Libri i ri për Hashim Thaçin- “Lindja e një demokracie: Hashim Thaçi dhe rruga drejt pavarësisë së Kosovës” (Foto)

07/11/2018

Edhe një libër i ri për Hashim Thaçin si protagonist të luftës dhe paqes në Kosovë, këto ditë është hedhur në tregun ndërkombëtar. Libri “Lindja ... Read More

Vuçiq: Kosova, pengesa më e madhe për Serbinë në rrugën drejt BE-së

24/10/2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha sot se ruajtja e paqes, stabilitetit dhe sigurisë për serbët në Kosovë do të jetë më e vështirë, pasi ... Read More

Thaçi në Ditën Ndërkombëtare të Paqes: Paqja bëhet më vështirë se lufta

21/09/2018

  Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në Ditën Ndërkombëtarë të Paqes tha se popujt që e kanë përjetuar luftën, e dinë më së ... Read More

Dita Ndërkombëtare e Paqes

21/09/2018

Dita Ndërkombëtare e Paqes është themeluar nga Kombet e Bashkuara. Ajo shënohet nga qindra miliona njerëz dhe mijëra organizata më 21 shtator të çdo viti. ... Read More

Korrigjimi i kufijve mund të cenojë sovranitetin e Kosovës

27/08/2018

Ideja që një marrëveshje e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të përfshijë “korrigjimin e kufirit”, e cila është proklamuar nga presidentët e të dy vendeve, ... Read More

Dhjetë vendet më të sigurta në botë me shkallën më të ulët të krimit

29/06/2018

Indeksi Global i Paqes ka zbuluar listën me vendet më të sigurta në botë – listë e cila i renditë shtetet në bazë të asaj ... Read More

Indeksi global i paqes, Kosova më e rrezikuara në rajon

08/06/2018

Në Indeksin e Paqes Globale, Kosova rezulton vendi më i rrezikuar në rajon. Instituti për Ekonomi dhe Paqe, me seli në SHBA, ka botuar raportin ... Read More

Lutfi Haziri shpallet Figurë e Paqes në Kosovë

22/05/2018

Presidenti i Komitetit Botëror të Paqes, Djuyoto Suntani, me seli në Indonezi, ka shpallur kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, me Çmimin e Paqes ... Read More

Haradinaj: Kosova krejt çka mund të ofrojë është një pakt i paqes me Serbinë

02/05/2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj tha sot se një pakt i paqes me Serbinë është krejt çka mund të ofrojë Kosova. Haradinaj i bëri këto ... Read More

Reçica në konferencën e nivelit të lartë në Vjenë flet për paqen në Ballkan

29/04/2018

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, me ftesë të Federatës Universale të Paqes, mori pjesë në konferencën Ndërkombëtare për Lidership, “Drejt Ndërvarësisë dhe ... Read More