Tag: paraqet

Gjethe të pjeshkës për këmbë të fryra

09/07/2019

Ky nuk paraqet vetëm problem estetik, por edhe shëndetësor. Për ta lehtësuar atë, provoni “mjekimin” natyral. Ne ju sugjerojmë të bëni një dush të këndshëm. ... Read More

Nëse fëmija juaj ka infeksion veshi do t’i ketë këto simptoma

22/06/2019

Një nga infeksionet më të shpeshta tek fëmijët është ai i veshit. Ndonëse nuk paraqet një shkak për shqetësim të madh, prindërit duhet të bëjnë kujdes që ... Read More

Të mbijetuarit e dhunës seksuale: Publikimi i pamjeve pa cenzurë, i ka rikthyer kujtimet e tmerrshme të luftës për shumë gra

16/05/2019

Pas publikimit në media dhe rrjetet sociale të fotografisë, e cila paraqet kryerjen e dhunimeve gjatë luftës në Kosovë, QKRMT ka pranuar shumë telefonata dhe ... Read More

Monumentet kulturore në Kosovë pa mbrojtje nga zjarri

21/04/2019

Asnjë objekt kulturor në Kosovë nuk ka sistem të mbrojtjes kundër zjarrit dhe kjo paraqet rrezik për shkatërrimin e trashëgimisë kulturore, ka thënë Kaltrina Thaçi, ... Read More

Të rinjtë kosovarë, 9 orë gjumë në ditë dhe vetëm 7 minuta duke lexuar – gratë shpenzojnë 3 orë në kuzhinë, burrat vetëm 3 minuta

12/04/2019

Një sondazh i realizuar nga MCC paraqet të dhëna nga anketimi i rreth 32 mijë njerëzve. Ekipi i Dig Stories, përcjell Telegrafi, në bazën e ... Read More

Aplikimi i Laparoskopisë në gjinekologji

21/03/2019

Laparoskopia paraqet një formë të kirurgjisë invazive minimale ku me Laparoskop mundësohet shikimi i organeve të brendshme të organizmit dhe kryerja e një sërë operacioneve. ... Read More

Vuçiq, zyrtarit të lartë amerikan: Platforma për Dialog e Prishtinës nuk lë vend për kompromis

08/03/2019

Platforma për dialogun, e miratuar dje nga Kuvendi i Kosovës, paraqet thelbin e vendimit për ndërprerjen e dialogut të Prishtinës me Beogradin, ka thënë sot ... Read More

“Serbia po kërkon marrëveshje me Shqipërinë për ndarjen e mundshme të Kosovës” (Video)

20/02/2019

Serbia tashmë si propozim zyrtar të saj për zgjidhjen e çështjes së Kosovës po e paraqet të nevojshme ndarjen e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve. ... Read More

LSDM: Qytetarët nuk do të lejojnë një Ivanov të ri

09/02/2019

9 Shkurt 2019 / 11:32 Shpallja e zgjedhjeve presidenciale paraqet një lajm të mirë për qytetarët, thonë nga partia në pushtet. Sipas LSDM-së, qytetarët duan ... Read More

Samsung Electronics vendos nivele të reja të performancës për SSD-të NVMe të konsumit me 970 EVO Plus

28/01/2019

970 EVO Plus paraqet përmirësime të konsiderueshme të performancës dhe efikasitet të energjisë për aplikimet me bandë të lartë. Samsung Electronics Co., Ltd. prezantoi Samsung ... Read More

Kopsht me senzorë në shkollën për rehabilitim të fëmijëve dhe të rinjve me shikim të dëmtuar “Dimitar Vllahov”

27/09/2018

Kopsht me senzorë i cili paraqet klasë të hapur, e dizajnuar në mënyrë speciale që të mundësojë spektër të gjerë të përvojave shqisore me qëllim ... Read More

Zaev: Ligji për gjuhët nuk paraqet kurrfarë dhimbje

08/04/2018

8 April 2018 / 12:15 Ligji për gjuhët paraqet rrumbullakim të Marrëveshjes së Ohrit dhe kjo do të ndikojë në drejtim të relaksimit të marrëdhënieve ... Read More