Tag: pemët

Shërojnë trupin, mbrojnë nga sëmundjet: Perimet të cilat janë shumë më të shëndetshme kur zihen

31/12/2019

Edhe pse shumica e ekspertëve theksojnë se pemët dhe perimet janë të shëndetshme të hahen të freskëta, po ju sjellim listën e perimeve të cilat ... Read More

Pemët dhe perimet sezonale

09/12/2019

Pemët dhe perimet janë pothuajse pjesë e pandashme e përditshmërisë së njeriut.Pos shijes, falë vitaminave dhe minerale që përmbajnë, ato luajnë rol të rëndësishëm edhe ... Read More

Hani pemë dhe perime – shmangni këto probleme

29/08/2019

Ju mundeni të mos i pëlqeni, por ka disa arsye se pse duhet të filloni t’i hani pemët dhe perimet.Nga mungesa e përdorimit të frutave ... Read More

Banania ka vlera të ndryshme në bazë të pjekjes, vërehet nga ngjyra

29/07/2019

Si një ndër pemët më të mira dhe jo shumë të shtrenjta, bananet janë ushqim shumë i përshtatshëm për t’u ngrënë mes vakteve kryesore. Ndonëse ... Read More

Prej infeksionet urinare e deri tek gurët në veshka – të mirat e lëngut të shalqirit

27/07/2019

Stina e verës karakteriozet me pemët dhe perimet që sjellë, një ndër ta është edhe shalqiri që ka shumë dobi për organizmin tonë.Ne ju sjellim ... Read More

A e dini çfarë i ndodh trupit nëse hani dardhë çdo ditë?

03/06/2019

Dardha është një nga ato fruta e cila ka numër të madh të fibrave.Kështu pemët dhe perimet që kanë numër të lartë të fibrave iu ... Read More

Hamburgerët me djathë janë të mirë për shëndetin tuaj

16/05/2019

Është mbrëmja e ditës së premte dhe jeni të uritur, çfarë ushqimi preferoni? Pemët dhe perimet të cilat i kanë ngrënë gjatë tërë javës? Jo, ... Read More

Sa më shumë pemë e perime

31/03/2019

Ju mundeni të mos i pëlqeni, por ka disa arsye se pse duhet të filloni t’i hani pemët dhe perimet. Nga mungesa e përdorimit të ... Read More

Pasojat e temperaturave të ulëta në SHBA, mollët mbulohen nga akulli (Foto)

13/02/2019

Temperaturat e ulëta që kanë goditur disa pjesë të SHBA-së, ka bërë që edhe pemët të mbulohen nga akulli. Një fermer në Michigan ka shkrepur ... Read More

Artikujt të cilët duhet t’i konsumoni saktësisht në kohën e caktuar të ditës

28/01/2019

A e keni ditur që pemët duhet konsumuar në kohë të caktuar të ditës në mënyrë që konsumimi i tyre të ketë ndikim më të ... Read More