Tag: përbërës

Humbi 45 kilogramë vetëm sepse shtoi një përbërës në kafe që ne të gjithë e kemi në frigorifer

09/08/2019

Përveç stimulimit të vigjilencës së organizmit, nëse shtoni një përbërës në kafe është një eliksir i vërtetë për humbje peshe.Multimilioneri Dave Apspei zbuloi se me ... Read More

Këto janë vlerat ushqyese të bozës

29/07/2019

Boza ka katër përbërës kryesorë: miell misri e gruri, sheqer dhe ujë. Në Shqipëri, boza është prodhuar kryesisht në zonën veriore të vendit, në veçanti ... Read More

Do të dukeni e re brenda 5 minutave, maska që bota po e quan magji

16/07/2019

Sot do t’ju tregojmë një recetë me dy përbërës natyralë, e cila përdoret si maskë shtëpiake kundër rrudhave dhe i eliminon të gjitha shenjat e ... Read More

Perimja që përmirëson shikimin, ju bën të humbni peshë dhe jo vetëm

15/07/2019

Panxhari është një përbërës i zakonshëm në shumë gatime, nga sallatat te supa. Është shumë i mirë dhe është një burim i madh ushqyesish: nga ... Read More

Përfitimet shëndetësore nga xhenxhefili

16/06/2019

Xhenxhefili është një përbërës shumë i shpeshtë në gatime të ndryshme. Por ai gjithashtu është përdorur mijëra vite me radhë për qëllime shëndetësore.Xhenxhefili mund të ... Read More

Përfitimet shëndetësore nga xhenxhifili

16/06/2019

Xhenxhifili është një përbërës shumë i shpeshtë në gatime të ndryshme. Por ajo gjithashtu është përdorur mijëra vite me rradhë për qëllime shëndetësore.Xhenxhifli mund të ... Read More

Kremi kundër diellit i rrezikshëm

10/05/2019

U desh vetëm një ditë përdorimi për disa përbërës të zakonshëm të kremit kundër diellit për të hyrë në qarkullimin e gjakut në nivele të ... Read More

Aloe vera në shërbim të bukurisë: Për lëkurë, flokë dhe buzëqeshje të bukur

28/04/2019

Aloe vera është përbërës ideal në produktet e kujdesit Janë të njohura të mirat e saj në mjekësi dhe kozmetikë, ndërkaq për shërimin e lëkurës ... Read More

Vetitë e pabesueshme të sodës së bukës që nuk i kemi ditur deri më sot

08/04/2019

Soda e bukës përveç se njihet si element kryesor përbërës në gjella dhe ushqime të tjera, ajo ka edhe veti të tjera pak të njohura. ... Read More

Çfarë i ndodh trupit nëse konsumoni xhenxhefil çdo ditë për 1 muaj

04/04/2019

Xhenxhefili është përbërës i njohur në kuzhinën indiane dhe aziatike, ndërkaq është përdorur qysh nga kohërat e lashta për shkak të vetive të mira që ... Read More

Vlerat e paçmueshme të luleshtrydheve, frutit të ëmbël të pranverës

02/04/2019

Luleshtrydhet janë veçanërisht të pasura me antioksidantë, përbërës kimikë që ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Një filxhan me luleshtrydhe të prera në feta përmban vetëm ... Read More

5 gjëra që duhet t’i dini për produktet organike

12/03/2019

Ushqimet organike janë ato ushqime që rriten në mënyrë natyrale dhe nuk përmbajnë përbërës artificial. Ushqimi organik ka ndikim të madh dhe pozitiv në shëndetin ... Read More