Tag: përdoren

A është kjo pema më e shëmtuar e festave të fundvitit?

20/12/2019

Stafi i aeroportit sqaroi se ata përdorën objekte të ndaluara nga hyrja në aeroplan dhe të cilat u konfiskuan nga pasagjerët gjatë kontrollit. Një pemë ... Read More

Alumini në ushqime, rreziku më i madh nga enët e kuzhinës

14/12/2019

Alumini i pranishëm në tabakatë metalike dhe fletët e letrës që përdoren për ruajtjen dhe gatimin e ushqimit mund ”të migrojnë” në ushqim dhe të ... Read More

Vendosni një thelb hudhre nën jastëk, do të befasoheni me rezultatet

08/12/2019

​ Hudhrat përdoren në të gjithë botën, por a e dini se përveçse mund ta përdorni në kuzhinë është gjithashtu e dobishme edhe në dhomën ... Read More

A duhet t’i ndaloni barnat kundër hipertensionit? Tregojnë ekspertët

06/12/2019

Shumë ilaçe, që përdoren për trajtimin e hipertensionit, janë bërë subjekt i thirrjeve për të mos i përdorur, për shkak të kontaminimit nga disa agjentë ... Read More

Vlerat e frutave të thata

06/12/2019

Frutat e thata mund të përdoren shumë mirë bashkë me frutat apo perimet e freskëta. Ka një numër të madh frutash të thata, pothuajse po ... Read More

Qendrat e fekondimit artificial fillojnë të pranojnë spermë nga personat që kanë mposhtur HIV-in

27/11/2019

Në një nga depozitat e spermave, që përdoren për fekondim artificial, është dhuruar edhe spermë nga njerëz, që kanë pasur virusin HIV mirëpo tani janë ... Read More

Ilaçin e ‘zemrës së thyer’ mund ta blini në farmaci

20/11/2019

Pilulat që përdoren më shpesh për problemet e tensionit të lartë janë efektive në shtypjen e kujtimeve të pakëndshme.Propranololi, i cili është një pjesë integrale ... Read More

Shefi i Instagramit ka disa fjalë për përdoruesit e këtij rrjeti social

22/08/2019

Shumë ndjekës të rrjetit social Instagram u shqetësuan se fotografitë e tyre mund të përdoren. E gjitha kjo u shkaktua nga një paralajmërim që po ... Read More

Para se të flini, hani një grusht fara të bardha, bëjnë mrekulli

04/07/2019

Farat e kungullit tashmë me mijëra vite përdoren për qëllime mjekësore, sepse janë burim i shkëlqyeshëm i shumë vitaminave.Veç kësaj, shkenca ka konstatuar që vlera ... Read More

Parandaloni trashjen e gjakut me anë të këtyre metodave natyrale

25/06/2019

Produktet natyrale për hollimin e gjakut janë substanca, që përdoren për zvogëlimin e rrezikut nga mpiksja e gjakut. Koagulimi apo mpiksja e gjakut është një ... Read More

Barnat kundër diabetit zvogëlojnë edhe rrezikun e kësaj sëmundje

17/04/2019

Një lloj i barnave, që përdoren për trajtimin e diabetit është zbuluar se ka efekt edhe në zvogëlimin e rrezikut nga problemet e veshkave.  Sipas ... Read More

Vjedhja e miliona eurove në aeroportin e Tiranës, hetimet e policisë janë fokusuar në dy pista

10/04/2019

Grabitësit e parave në aeroportin “Nënë Tereza” në Tiranë përdorën një furgon ngjyrë të bardhë për të hyrë në pistën e aeroportit, ku morën nën ... Read More