Tag: përdorimin

Huawei, një milion telefona me sistemin HongMeng OS

11/06/2019

Pas përballjes me ndalimin e SHBA-së për përdorimin e sistemit operativ Google Android, Huawei po punon për të zhvilluar, testuar dhe publikuar sistemin e vet ... Read More

Pikat për hundë mund të shkaktojnë reaksion të rrezikshëm alergjik, por edhe të bëheni imunë ndaj disa alergjenëve

24/05/2019

Kur është fjala për përdorimin e pikave për hundë, udhëzimi është i qartë – përdorni pikat disa ditë në mënyrë që të shmangni disa probleme ... Read More

San Francisko ndalon përdorimin e teknologjive për njohjen e fytyrës

15/05/2019

Ligjvënësit në San Francisko kanë votuar për të ndaluar përdorimin e teknologjisë për njohjen e fytyrës. Ky është qyteti i parë amerikan që e miraton ... Read More

Përzieni mjaltin dhe aspirinën dhe qiteni në fytyrë: Rezultate fantastike pas vetëm tri orëve!

17/04/2019

Me përdorimin e rregullt (nëse nuk jeni alergjik ndaj aspirinës), kjo maskë edhe lëkurën më problematike e bën të shëndetshme, të bukur dhe të shkëlqyeshme. ... Read More

Veseli: Deklaratat e Teodosijeviq janë provokime nga ana e Aleksander Vuçiq

09/04/2019

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka reaguar për përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga ana e ministrit të shkarkuar, Ivan Teodosijeviq. Në një postim në ... Read More

Plagos me armë zjarri bukëpjekësin, arrestohet 26-vjeçari

15/03/2019

Një konflikt pronësie ka degjeneruar deri në përdorimin e armëve në Kavajë, duke lënë një person të plagosur. Shërbimet e Policisë Kavajë, identifikuan dhe arrestuan ... Read More

Qeveria e Serbisë miraton konkluzion për emrin Maqedonia e Veriut

27/02/2019

27 Shkurt 2019 / 17:50 Qeveria e Serbisë miratoi konkluzionin mbi përdorimin e emrit Maqedonia e Veriut, në bazë të njoftimit nga qeveria maqedonase drejtuar ... Read More

Osmani një ditë më parë tha se Ligji nuk shkon në Venecia

22/01/2019

22 Janar 2019 / 14:59 Qeveria dërgoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Komisionin e Venecias. Ligji është dërguar si i plotë në përmbajtje, ndërsa ... Read More

Ligji i gjuhëve ende nuk është çuar në Komisionin e Venecias

20/01/2019

20 Janar 2019 / 15:24 Amulli në opinion sa i përket Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Për ligjin e njejtë, partnerët e koalicioni BDI-LSDM flasin ... Read More

Ligji për përdorimin e gjuhëve, disa shërbime me pagesë

16/01/2019

16 Janar 2019 / 14:28 Ligji për përdorimin e gjuhëve nuk do të jetë i gjithi falas për qytetarët jo maqedonas. Ndonëse, Agjencia për zbatimin ... Read More

Ligji për gjuhët, partitë në garë për meritat

15/01/2019

15 Janar 2019 / 15:01 Partitë parlamentare të cilat e mbështetën Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve konsiderojnë se meritat për këtë zgjidhje ligjore janë të ... Read More

Zbatimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve

15/01/2019

15 Janar 2019 / 14:29 Ligji për përdorimin e gjuhëve që tashmë ka marr formën e prerë parasheh avancimin e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe, ... Read More