Tag: përdorin

Përdorimi i këtyre pajisjeve në kuzhinë shkakton probleme me mëlçinë dhe kolesterinën

08/11/2019

Ekspertët kanë paralajmëruar njerëzit, të mos përdorin pajisje plastike të kuzhinës, sidomos gjatë kohës kur janë duke gatuar ushqime të ngrohta.Shkencëtarët kanë treguar se shumica ... Read More

Hormonet artificiale e dyfishojnë rrezikun nga kanceri i gjirit

30/08/2019

Rreziku i prekjes nga kanceri i gjirit tek gratë, të cilat përdorin terapinë e zëvendësimit të hormoneve është dyfish më i lartë, në krahasim me ... Read More

Suplementet që përmbajnë vaj peshku nuk janë efektive në trajtimin e diabetit

22/08/2019

Jo pak njerëz, përdorin suplemente me vaj peshku, për ta trajtuar sëmundjen e diabetit, mirëpo sipas studimit të fundit, ato nuk kanë efekt, shkruan BBC, ... Read More

Autoritetet Amerikane: Valët e 5G janë të sigurta

09/08/2019

Komisioni ka bërë qëndrime të ngjashme dhe ka miratuar sigurinë e 5G që kur ka aprovuar përdorimin e pajisjeve që përdorin këtë teknologji. Komisioni Federal ... Read More

Përzierja e thjeshtë që lehtëson shumë simptoma… djegia e lukthit, probleme me veshkët

05/08/2019

Kohëve të fundit shumë njerëz mundohen të përdorin produkte sa më natyrale për të lehtësuar dhimbjet apo për të parandaluar shumë probleme shëndetësore. Një nga ... Read More

A mund të dobësohemi me uthull molle, cila është mënyra e duhur për ta konsumuar?

04/08/2019

Në qoftë se bëni pjesë në radhët e njerëzve që e përdorin uthullën e mollës vetëm në sallatë apo në gatime të caktuara, me siguri ... Read More

Instagrami i rrezikshëm për fëmijët, tregon hulumtimi

21/05/2019

Pedofilët po e përdorin gjithnjë e më shumë rrjetet sociale veçanërisht Instagramin për të joshur fëmijët, thotë një studim nga Shoqata për Mbrojtjen e Fëmijëve ... Read More

Mjekët: Mos mbathni më shapka të gomës

21/04/2019

Shapkat e gomës njerëzit i përdorin shumë. Por sipas doktorëve ato nuk janë të mira për shëndetin.  Dr. Megan Leahy ka thënë që shapkat nuk ... Read More

Si të kuptoni nëse sytë e kuq vijnë nga diçka më tepër se sa thjesht fërkimi

10/04/2019

Syri i kuq është vetëm një term më i thjeshtë që mjekët përdorin me pacientët e tyre për të përshkruar inflamacionin. Sytë e kuq, të ... Read More

Njerëzit që shajnë dhe përdorin fjalë të ndyta, kanë fjalor më të pasur

06/02/2019

Të gjithë ata që përdorin fjalë të ndyta gjatë bisedës, kanë fjalor më të gjerë dhe më të pasur, në krahasim me të tjerët, që ... Read More

Thaçi: Ushtria e Kosovës do t’i ketë armët amerikane

05/02/2019

Presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se teknologjia e pajisjet që do t’i përdorin ushtarët e Kosovës do të jenë amerikane. Ai përmes një postimi në ... Read More

Greva si mjet për rritje të pagave

19/01/2019

Mësimdhënësit në të gjitha nivelet publike të arsimit, po përdorin grevën si mjet për t’i bërë trysni Qeverisë së Kosovës që të ndryshojë Ligjin për ... Read More