Tag: përdoruesve

47 shtete federale amerikane kundër Facebook

08/11/2019

Kalifornia është duke hetuar zbulimin e informacionit të përdoruesve të Facebook për Cambridge Analytica dhe partnerët e tjerë. Kjo u zbulua nga autoritetet e këtij ... Read More

Zëri i Samuel Jackson do të jetë pjesë e Amazon Alexa

27/09/2019

Sipas gjigantit teknologjik zëri i tij do të jetë në dispozicion të përdoruesve të Alexa këtë vit mirëpo me një tarifë. Po ashtu zëri i ... Read More

iOS 13 i Apple ka gabime që e bëjnë të vështirë përdorimin e telefonit

22/09/2019

Një numër i përdoruesve që kanë përditësuar versionin e fundit të sistemit operativ për telefonat Apple kanë probleme me Bluetooth, WiFi dhe tastierën virtuale. Disa ... Read More

Paralajmëron Kina: Apple monitoron përdoruesit

17/09/2019

Kina ka akuzuar Apple për monitorim të përdoruesve të tij nëpërmjet “spyware” në celular dhe kompjuter. Ministria e Jashtme e Kinës tha sot se bota ... Read More

Miliona numra telefoni të përdoruesve të Facebook mund të jenë ende të ekspozuar në internet

08/09/2019

Të dhënat e shkruara dhe numrat e telefonave të përdoruesve të Facebook, mund të jenë të ekspozuara në internet. Duke u bazuar në një raport ... Read More

Facebook do të hapë kafene, ndihmohen shfrytëzuesit me çështjen e sigurisë

17/08/2019

Tani që janë bërë disa vite që Facebook mbledhë dhe i shet të dhënat e përdoruesve, lejon përhapjen e lajmeve të rreme dhe ende i ... Read More

Mendoni dy herë para se të ngacmoni dikë në Instagram!

09/07/2019

Në teori do tu japë shansin përdoruesve të rimendojnë komentet e tyre. Opsioni i dytë do të kufizojë ndjekësit problematikë. Komentet e ndjekësve të kufizuar ... Read More

A na përgjon Instagrami?

03/07/2019

Rrjeti social “Instagram”, aplikacioni i ndarjes së imazheve, nuk i përgjon bisedat private të përdoruesve të saj në mënyrë që t’iu shfaqë atyre reklama të ... Read More

“Snapchat ka ndërhyrë tek të dhënat e përdoruesve”

26/05/2019

Disa punonjës kanë mundur të marrin të dhëna të përdoruesve në mënyrë të paautorizuar. Lajmi është publikuar nga saiti i kërkesave  Motherboard. Aksesi për lokalizimin, ... Read More

Google do ta “fshijë automatikisht” historikun e shfletimeve

02/05/2019

Google do t’u ofrojë përdoruesve mundësinë për të fshirë automatikisht historinë e kërkimit dhe të vendndodhjes së tyre pas tre muajsh. Google tashmë lejon përdoruesit ... Read More

Twitter po kërkon informata konkrete, për ‘cicërimat’ e raportuara shkaku i përmbajtjes së të dhënave personale (Foto)

11/03/2019

Rrjeti social Twitter, po u kërkon përdoruesve të saj, të tregojnë konkretisht lidhur ‘cicërimat’ që përmbajnë të dhëna personale. Në një postim të bërë së ... Read More

Google Chrome duhet ta përditësoni sa më parë: Hakerët po shfrytëzojnë një mangësi, për t’ju vjedhur informatat private (Foto)

08/03/2019

Njësiti i inxhinierëve të sigurisë së Google, u kanë kërkuar përdoruesve që ta përditësojnë menjëherë këtë shfletues, për t’i mbrojtur informatat nga kriminelët kibernetik. Mangësia ... Read More