Tag: përkujtuar

Haradinaj përkujton 27 martirët e Lagjes së Trimave në Prizren

26/05/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar vrasjen dhe masakrimin e 27 civilëve shqiptarë nga ushtria dhe policia serbe në Lagjen e Trimave (Tusuz) të ... Read More

Thaçi për masakrën e Lybeniqit: Krimet e tilla nuk harrohen, as nuk vjetrohen

25/05/2019

Presidenti Hashim Thaçi, ka përkujtuar 21 vjetorin e masakrës së fshatit Lybeniq të Pejës, nga forcat policore dhe ushtarake serbe. Thaçi në një postim të ... Read More

Mustafa përkujton deputetin Agim Kikaj

18/05/2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka përkujtuar deputetin e Kuvendit të Kosovës, Agim Kikaj, i cili ndërroi jetë para dy vitesh, duke thënë se LDK-ja ... Read More

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët në Katund të Ri të Pejës

11/05/2019

Sot në fshatin Katund i Ri të Pejës, janë përkujtuar dëshmorët dhe martirët, duke vënë kurora lulesh pranë varrezave të tyre. Për të bërë homazhe ... Read More

Haradinaj: Rënia e Luanit në kufi porosi se nuk lejohet ndarja mes shqiptarëve

06/05/2019

Në 22-vjetorin e rënies është përkujtuar heroi i Kosovës, gjeneral major Luan Haradinaj, ku është thënë se rënia e tij në kufirin shqiptaro-shqiptar është porosi ... Read More

Veseli: Një datë, tri rënie e një qëllim

06/05/2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli me anë të një postimi në Facebook ka përkujtuar Luan Haradinajn në 22 vjetorin e rënies, Artim Jasharin ... Read More

Zbulohet në Çirez lapidari i gjashtë dëshmorëve

30/04/2019

Në fshatin Qirez të Drenicës janë përkujtuar dëshmorët që kanë rënë për liri. Aty u zbulua edhe lapidari i dëshmorëve Zymer Ferati, Aziz Ferati, Osman ... Read More

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përkujton Ismet Rracin

24/04/2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka përkujtuar kryetarin e degës së LDK0së dhe të kuvendit të komunës së Klinës, Ismet Rracin në 18 vjetorin e ... Read More

Thaçi: Demaçi ishte dhe do të mbetet ndërgjegjja jonë kombëtare

21/04/2019

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar lirimin nga burgu të veprimtarit Adem Demaçi, para 29 vitesh, duke thënë se ai asnjëherë nuk e ... Read More

Mustafa përkujton heroin Sali Çekaj

19/04/2019

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka përkujtuar heroin e kombit Sali Çekaj, në 20 vjetorin e rënies së tij në Koshare. Në ... Read More

Ahmeti: Të mos harrojmë të kaluarën, ndërtojmë të ardhmen

10/04/2019

Alsat 2019-04-10T16:40:40+02:00 Në Bllacë është përkujtuar 20 vjetori i gjenocidit serb ndaj popullatës shqiptare të Kosovës. Në shenjë simbolike autoritetet kosovare kanë sjell një tren ... Read More

Haradinaj: Brigada 162 ‘Agim Bajrami’, lirisë së Kosovës ia fali 28 dëshmorë

09/04/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar 20-vjetorin e betejës së Kaçanikut. Ai, ka thënë se Kaçaniku me Brigadën 162 “Agim Bajrami”, ka lartësuar emrin ... Read More