Tag: përmban

Ky lëng i thjeshtë që kemi në shtëpi shëron mëlçinë menjëherë

09/10/2019

Nga studimet rezulton se hirra përmban 16 lloje proteinash. Hirra është e pasur me tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe ... Read More

Lëngu që të gjithë e kemi në shtëpi e që ka shumë veti shëruese

09/10/2019

Nga studimet rezulton se hirra përmban 16 lloje proteinash. Hirra është e pasur me tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe ... Read More

Na e mbajtën të fshehur! Ky lëng i thjeshtë që kemi në shtëpi shëron mëlçinë menjëherë

07/10/2019

Nga studimet rezulton se hirra përmban 16 lloje proteinash. Hirra është e pasur me tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe ... Read More

Sasia e kripës që duhet të konsumoni për të mos rrezikuar shëndetin

04/10/2019

Kripa e gjellës, ajo që përdorim më tepër përmban sodium.Kjo substancë në sasi tepër të shtuar mund të shkaktojë probleme kardiovaskulare duke përfshirë dhe hipertensionin. ... Read More

A vuani nga mbipesha, konsumoni hudhër dhe limon

29/09/2019

Ajo përmirson tretjen dhe nxit sekretimin e lëngjeve të stomakut. Hudhra përmban allicin i cili është përgjegjës për rregullimin e niveleve të gjakut, ndërsa efekti ... Read More

Preshi duhet konsumuar rregullisht, kjo është arsyeja

25/09/2019

Përveç që është i shijshëm dhe ushqyes, preshi përmban vetëm 27 kalori, e duke pasur parasysh se është i pasur me ujë (97 për qind), ... Read More

Hajeni këtë ushqim, përtërin qelizat e ADN-së dhe pengon shfaqjen e qelizave të tumorit!

14/09/2019

Përfshijeni në ushqim, por mos e teproniStudimet shumë më të hershme kanë treguar që ushqimi i cili përmban folate dhe linjane është i mirë në ... Read More

Ananasi ka shumëllojshmëri të vitaminave, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve

12/09/2019

Lëngu i ananasit përmban një shumëllojshmëri të vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën B6, magnezin, kaliumin.Ai përmbush mbi 63 për qind të nevojës ditore për mangan, ... Read More

Pse kemi diarre pas konsumimit të kafesë?

11/09/2019

Kjo ndodh për shkak të praniës së kafeinës që përmban kafeja. Por kafeina përveç dobive të shumta ka ndikim negativ te disa njerëz të cilëve ... Read More

Luftoni kancerin dhe sëmundjet e zemrës me lëng domatesh

27/08/2019

Lëngu i domateve është shumë i dobishëm për organizmin. Ai përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike.Fatkeqësisht, ne zakonisht e konsumomë atë nga ... Read More

Limoni i bën mirë zemrës

19/08/2019

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë. Madje sipas ‘Healthline’ në një limon gjenden ... Read More

Unaza më e shtrenjtë në botë me 7.777 diamante, çmimi marramendës

16/08/2019

Një unazë rekord-thyese përmban 7.777 diamante dhe që është vlerësuar me çmim prej 4.4 milionë dollar. “Lakshikaa Jewels” nga Mumbai, India, kanë krijuar këtë unazë ... Read More