Tag: Pirja

Përse duhet të pini qumësht të ngrohtë para gjumit

11/07/2019

Legjendë urbane apo vërtetë se pirja e një filxhani me qumësht të ngrohtë të ndihmon që të flini gjumë? Shkenca prapa besimit se kjo pije ... Read More

Mësoni si të kuroni varësinë nga çokollata

07/06/2019

Varësia e shkaktuar nga çokollata, është njësoj si pirja e duhanit dhe alkooli.Madje nga mjekësia e sotme dhe quhet sindromi çokollatë. Megjithëse duket se është një ... Read More

Studimi, kur kafeja është e tepruar?

25/05/2019

Për shumë njerëz, pirja e kafesë në mëngjes është thelbësore për të nisur ditën siç duhet. Por kini kujdes të mos e teproni: nëse konsumohet ... Read More

Sa vjet i duhen trupit që të pastrohet pas lënies së duhanit?

18/05/2019

Pirja e duhanit është me të vërtetë e dëmshme për njeriun. Konsumimi i duhanit shkakton një nga çdo katër vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare në Shtetet ... Read More

Nëse pini duhan më shumë se 5 vjet, kjo recetë jua pastron mushkëritë

17/05/2019

Pirja e duhanit është një prej shprehive më të dëmshme që i vret njerëzit e çdo moshe. Sot të gjithë e dimë sa i rrezikshëm ... Read More

Edhe joduhanpirësit mund të sëmuren nga kanceri, simptoma e parë është kjo lloj kolle

19/04/2019

Edhe pse pirja e duhanit është shkaktare madje për 85 për qind të rasteve të sëmundjeve nga kanceri i mushkërive, sepse në cigare gjenden madje ... Read More

Pirja e duhanit i dyfishon shanset për t’u verbëruar

14/03/2019

Pirja e duhanit është një prej shkaktarëve më të mëdhenj të vdekjeve dhe sëmundjeve në botë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, çdo vit vdesin 78,000 ... Read More

Truqet që ju ndihmojnë ta lini duhanin

12/03/2019

Është thuajse e pamundur sot ta gjeni dikë që mendon se pirja e duhanit është gjë e mirë për shëndetin. Ka studime të panumërta shkencore ... Read More

12 gjërat që i ndodhin trupit kur ndaloni të pini duhan

11/03/2019

Ndonëse thuajse të gjithë njerëzit sot janë të vetëdijshëm për rreziqet që i sjell pirja e duhanit, vetëm në Amerikë rreth 38 milionë qytetarë pinë ... Read More

Shqiptarët heqin dorë nga cigarja

25/01/2019

Pirja e duhanit ka rënë nga 43 për qind e popullsisë së rritur në 2008 në 35 për qind më 2018 në meshkujt e moshës ... Read More

Çokollata, kafeja dhe çaji ju bëjnë të jetoni më gjatë

06/11/2018

Sipas një studimi të ri, konsumimi i çokollatës, si dhe pirja e kafesë dhe çajit mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë. Sidoqoftë, për t’i ... Read More

Kakaoja rrit kolesterolin “e mirë”

01/10/2018

Pirja e kakaos çdo ditë mund ta rrisë nivelin e HDL kolesterolit (“të mirë”), bëjnë të ditur hulumtuesit japonez të OchanOmizu University nga Tokioja. Ata ... Read More