Tag: politik

Halimi: Kosova ka nevojë për një Qeveri të re

20/05/2019

Analisti politik, Fisnik Halimi ka thënë se shoqëria kosovare njeh shumë pak raste kur gabimeve si rasti i deputetes Flora Brovina iu janë dhënë përgjigje ... Read More

Bardhyl Mahmuti reagon ndaj paralajmërimeve të Dick Marty për ‘dëshmi’ të reja: Eja ballafaqohu me të vërtetën

12/05/2019

Ish-përfaqësuesi politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) publicisti Bardhyl Mahmuti, ka reaguar ndaj deklarimeve të fundit të Dick Marty, duke thënë se ai është ... Read More

Mustafa: Thaçi gaboi kur e hapi temën e kufijve

09/05/2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se subjekti i tij politik nuk do të përfshihet në dialog para se vendi të shkoj në zgjedhje ... Read More

Blakaj: Nuk është vonë të ndiqen penalisht serbët që kryen krime lufte në Kosovë

06/05/2019

  Çështja e të zhdukurve është dashur të ngritej në nivelin më të lartë politik, ka thënë Bekim Blakaj nga Fondi për të Drejtën Humanitare. ... Read More

Taulant Kryeziu nga EPIK: Në Samitin e Berlinit, Gjermania do ta vulosë paprekshmërinë e territorit të Kosovës (Video)

25/04/2019

Taulant Kryeziu nga Instituti EPIK ka thënë se qëndrimet jo të unifikuara të faktorit politik kosovar para Samitit të Berlinit, do ta dëmtojnë pozitën e ... Read More

Prokuroria: Lumezi e merr vetëm një rrogë e jo shtatë

23/04/2019

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit sqaron se njoftimi zyrtar i subjektit politik “Vetëvendosje” për mbajtjen e protestës para objektit të Prokurorisë së Shtetit, ku ndër ... Read More

Asnjë parti serbe nuk guxon ta sfidojë Listën Serbe në veri

20/04/2019

Aplikimi i vetëm një subjekti politik serb, Listës Serbe, për certifikim të subjekteve politike që duan të marrin pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar ... Read More

Ekipi negociator pa punë, në pritje të zhbllokimit të bisedimeve

18/04/2019

Drejtuesit dhe anëtarët e Ekipit negociator të Kosovës për dialogun politik me Serbinë, thonë se për shkak të mosvazhdimit të dialogut në Bruksel ndërmjet palëve, edhe puna ... Read More

Kurti takohet me Vasfije Krasniqi Goodman

18/04/2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i shoqëruar nga deputetë të këtij subjekti politik ka takuar viktimën e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit, Vasfije ... Read More

“Zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri, përsëritje e skenarit të Vuçiqit”

13/04/2019

Analisti politik, Belul Beqaj në një intervistë të dhënë për Telegrafin, ka folur rreth procesit të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat, Mitrovicë e ... Read More

Beqaj thotë se taksa 100 për qind ishte një “budallaki” e vogël (Video)

13/04/2019

Analisti politik, Belul Beqaj e ka quajtur “budallaki” vendimin e Qeverisë Haradinaj, për vendosjen e taksës 100 për qind për Serbinë dhe Bosnjën e Hercegovinën. ... Read More

Matoshi: Ikja nga Kosova, lajme të rreme për pushtet politik dhe për interesa ruse

08/04/2019

Halil Matoshi, këshilltar politik i kryeministrit Haradinaj, lajmet për ikjen masive nga Kosova i ka cilësuar si “rrenë për përfitime politike, ose propagandë – Fake ... Read More