Tag: Popullit

Avokati i Popullit: Gjendja e fëmijëve në rrugë nuk ka shënuar përmirësime

23/05/2019

Avokati i Popullit, në kuadër të ushtrimit të kompetencave dhe të përgjegjësive të tij ligjore sot, publikoi Raportin me Rekomandime Ex officio nr. 514/2016, që ... Read More

Avokati i Popullit del me rekomandime për deponinë e mbeturinave në Velekincë

11/04/2019

Avokati i Popullit sot publikoi Raportin me Rekomandime që ka të bëjë me menaxhimin e papërshtatshëm të deponisë sanitare të mbeturinave në fshatin Velekincë të ... Read More

Linjë telefonike falas për denoncimin e shkeljes së të drejtës zgjedhore

29/03/2019

Në zyrën e Avokatit të Popullit, nga dita e hënë (1 prill), qytetarët do të mund të denoncojnë çfarëdo qoftë shkelje të së drejtës zgjedhore ... Read More

Stoltenberg për mediat serbe: Intervenimi i NATO-s në vitin 1999 ishte i drejtë

26/03/2019

Ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 nuk ishte e drejtuar kundër popullit të Jugosllavisë, por roli i saj ishte të mbrojë civilët në rajon dhe ... Read More

Veseli për marrëdhëniet Kosovë-Japoni: Miqësia e vërtetë nuk njeh distanca gjeografike

15/03/2019

Në traditën e popullit tim, ekziston një shprehje e vjetër, por gjithmonë aktuale: miku i mirë njihet në ditë të vështira. Dhe ishin pikërisht ditët ... Read More

U shkelën të drejtat e pacientëve me taksën 30 euro për ankesat e pacientëve ndaj stafit mjekësor

07/03/2019

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë deklaron se Avokati i Popullit të Republikës së Kosovës ka vërtetuar pretendimet e kësaj shoqate se Oda ... Read More

Kurti: As dëshmorët ndër varre po u ngritën nuk kanë të drejtë të falin tokën e Kosovës

20/02/2019

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti gjatë konferencës “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se spektri politik duhet të ... Read More

Thaçi: Ka ardhur koha t’i lëmë prapa armiqësitë dhe të bëjmë marrëveshje me Serbinë

20/02/2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në konferencën me temën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, e organizuar nga Instituti Kërkimor ... Read More

Avokati i Popullit: Shteti dështoi në trajtimin e rastit të vajzës së abuzuar nga Drenasi (Video)

11/02/2019

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, ka thënë ka pasur raste të evidentuara kur është përdhunuar edhe nxënësja e klasës së katërt. Jashari, në emisionin “Përballje” ... Read More

VMRO: Zaev të shpallë zgjedhje të parakohshme parlamentare

10/02/2019

10 Shkurt 2019 / 10:53 Nëse Zaev me të vërtetë dëshiron të dëgjojë zërin e popullit, le të mos ik nga qytetarët, le të shpallë ... Read More

Nuk ka të ndalur blerja e makinave luksoze me paratë e popullit

27/01/2019

27 Janar 2019 / 15:14 Trendi i blerjes së makinave të shtrenjta me para të popullit nuk ndalet. Komuna e vogël e Vasilevës në lizing ... Read More

Itali, masat kryesore të buxhetit të parë të qeverisë populiste

29/12/2018

29 Dhjetor 2018 / 21:03 Parlamenti italian po përgatitet të miratojë buxhetin e parë të popullit të paraqitur nga koalicioni populist i cili erdhi në ... Read More