Tag: prekur

S’ka asnjë provë për efikasitetin e kanabisit kundër problemeve mendore

29/10/2019

A mund t’i ndihmojë kanabisi dhe derivatet e tij personat e prekur nga disa sëmundje mendore si depresioni apo psikoza?Në gjendjen aktuale të kërkimit, ky ... Read More

Dështon misioni indian në Hënë, stacioni hapësinor humb kontaktet me sondën

07/09/2019

Përpjekjet historike të Indisë për të prekur Hënën, duket se dështuan pak para momentit final. Shkencëtarët humbën kontaktet disa minuta para mbërritjes së sondës “Chandrayaan-2”, ... Read More

Zbulohet arsyeja pse kurrë nuk mund t’i shohim ëndrrat deri në fund

02/09/2019

Secili prej nesh mban në mend ndonjë ëndërr e cila e ka prekur, qoftë ajo e bukur apo e keqe. Ëndërroni ndonjë ngjarje të ardhshme, ... Read More

Doktoresha kosovare tregon arsyet se përse gojës i vjen era e keqe

05/08/2019

Halitozi është termi mjekësor i erës së keqe të gojës dhe nga i cili janë të prekur rreth 50% e njerëzve.Kjo bën që shumë persona ... Read More

Mos hani ushqim pas orës 7 në mbrëmje, për këtë arsyje

20/07/2019

Ngrënia natën vonë po vë miliona njerëz në rrezik për t’u prekur nga ataku në zemër dhe goditjet në tru, paralajmërojnë ekspertët. Ekspertët e zemrës ... Read More

Pse nuk duhet të hamë pas orës 7 të darkës?

17/07/2019

Ngrënia natën vonë po vë miliona njerëz në rrezik për t’u prekur nga ataku në zemër dhe goditjet në tru, paralajmërojnë ekspertët.Ekspertët e zemrës rekomandojnë ... Read More

Metodat ideale për t’i larguar lythat

06/07/2019

Lythat kanë prekur njerëzit për mijëra vjet. Ato janë gjetur në mumiet 3,000-vjeçare dhe janë përmendur edhe në sonetet e William Shakespeare.Lythat janë formuar në ... Read More

Kjo vitaminë mund t’ua rrisë jetëgjatësinë personave me kancer

17/06/2019

Vitamina D mund t’u rrisë jetëgjatësinë personave të prekur nga kanceri. Të paktën këtë kanë zbuluar disa studiues nga Universiteti i Michigan-it.Zbulimet sugjerojnë se vitamina ... Read More

Kanceri i gjirit mund të shfaqet edhe tek meshkujt dhe këto janë shenjat

13/06/2019

Kanceri i gjirit është më i shpeshtë tek femrat sesa tek meshkujt, duke prekur kështu një në tetë gra gjatë jetës së tyre.Edhe pse gjatë ... Read More

Kosova ende pa listë zyrtare për sëmundjet profesionale

27/04/2019

Në Kosovë, pothuajse çdo ditë identifikohen persona të prekur nga sëmundje të ndryshme të rënda, e të cilat vështirë shërohen. Ndonëse ende nuk dihen faktorë ... Read More

Aksioni madhështor i Ajaxit kur me nga një të prekur të topit arrin te porta e Juventusit

17/04/2019

Aksioni madhështor i Ajaxit kur me nga një të prekur të topit arrin te porta e Juventusit Carles Puyol, Antoine Griezmann dhe Alessandro Del Piero, ... Read More

Fjolla Morina emocionohet nga befasia që pranoi për ditëlindje

15/04/2019

Fjolla Morina është prekur nga befasia që ia bëri vajza, me rastin e ditëlindjes. Fjolla Morina sot feston ditëlindjen, ajo me këtë datë ka mbushur ... Read More