Tag: Preshevës

Përfaqësuesit e Preshevës: Bashkimi me Kosovën, e vetmja zgjidhje

19/05/2019

Përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës thonë se me mohimin që u bën Serbia të drejtave të shqiptarëve, e vetmja alternativë për qytetarët e Luginës, ... Read More

Arifi: Ramush Haradinaj e ka treguar veten karshi Preshevës me projekte financiare (Video)

11/04/2019

Kryetari i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi, ka shprehur kritika ndaj Shqipërisë për mos-mbështetje financiare ndaj projekteve në Luginën e Preshevës. Arifi, në “Debat Plus” ... Read More

Arifi: Ish-kryetari i Preshevës i dha mirënjohje Vuçiqit edhe pse ky e hoqi lapidarin e UÇPMB-së (Video)

10/04/2019

Kryetari i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi, ka akuzuar rëndë ish-kryetarin e kësaj komune, Ragmi Mustafa duke e quajtur edhe “budalla”. Arifi, në “Debat Plus” ... Read More

Kryetari i Preshevës: Po punojmë që pas zgjedhjeve parlamentare në Serbi, shqiptarët të kenë një grup parlamentar (Video)

10/04/2019

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se po punohet që klasa politike shqiptarë në Luginën e Preshevës të unifikohet dhe të shkohet ... Read More

Baraliu: Serbia kërkon territore, nuk i jep territore Kosovës

07/04/2019

Jetësimi i idesë që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës, pamundësohet nga Kushtetuta e vendit. Kjo pasi që të ndodh ndryshimi i kufijve së pari ... Read More

Arifi u tha deputetëve gjermanë: Lugina duhet t’i bashkohet Kosovës

02/04/2019

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, në takimin me dy deputetë gjermanë ka thënë se është kundër shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, ... Read More

Sinani: Qeverisja e Preshevës varet direkt nga votat e Vuçiqit, mua më shkarkuan pse punova për shqiptarët (Video)

17/03/2019

Ardita Sinani është femra e parë që ka drejtuar Komunën e Preshevës për një periudhë rreth shtatë muaj. Ajo në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala ... Read More

Ish-kryetarja e Preshevës: Thaçi ka ndjeshmëri të madhe për shqiptarët e Preshevës, Kurti na zhgënjeu (Video)

16/03/2019

Ardita Sinani është femra e parë që ka drejtuar Komunën e Preshevës për një periudhë rreth shtatë muaj. Ajo në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala ... Read More

Arifi: Nuk e pranojmë bashkimin e pjesërishëm të Luginës me Kosovën (Video)

12/03/2019

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se qëndrimi i tij në raport me ndryshimin e kufijve të Kosovës është realist. Arifi, në ... Read More

Përfaqësuesit e Luginës presin të jenë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

06/02/2019

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të komunave në jug të Serbisë Preshevës, Medvegjës e Bujanocit, që në terminologjinë politike njihen edhe si Lugina e Preshevës, thonë ... Read More

Arifi thotë se Lugina dëshiron bashkimin me Kosovën, por pa copëtim territoresh (Video)

23/01/2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi ka përsëritur edhe një herë dëshirën e qytetarëve të Luginës që të bashkohen me Kosovën. Ai gjithashtu është shprehur optimist ... Read More

Shqiprim Arifi: E përkrahim taksën, por ky vendim i ka dëmtuar bizneset e Luginës (Video)

23/01/2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muhamet Hajrullahu, ka folur për zhvillimet e fundit politike në Preshevë, për vendosjen ... Read More