Tag: presioni

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve rrit rrezikun e hipertensionit

27/09/2019

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve (periodontiti) shoqërohet me një rrezik të lartë nga presioni i lartë i gjakut dhe kujdesi dentar për të kontrolluar periodontitin ... Read More

E vërtetuar shkencërisht: Ky është minerali që ul tensionin e gjakut brenda pak minutave

18/09/2019

Nëse presioni i gjakut është i lartë, nuk është vetëm faji i kripës dhe natriumit që ndodhet në të. Sipas rezultateve të një studimi të ... Read More

Ja pse duhet t’i hani 3 kivi në ditë

05/09/2019

Hipertensioni (presioni i lartë i gjakut) është një sëmundje e zakonshme dhe mund të jetë shumë e rrezikshme për shkak se çon në rritje të ... Read More

Të gjithë duhet ta dini, ky është tensioni normal i gjakut, sipas moshës që keni

18/06/2019

Presioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, është një nga problemet shëndetësore më të zakonshme me të cilat shumë njerëz përballen.Ndërsa shumica e njerëzve që ... Read More

Kjo shenjë në frymëmarrje ju tregon për presionin e lartë të gjakut

02/06/2019

Presioni i lartë i gjakut është një gjendje serioze që mund të prekë secilin. Shkaku kryesor i shtypjes së lartë të gjakut lidhet kryesisht me ... Read More

Ndryshimet klimaterike nxisin dhimbjen e kokës

23/05/2019

Ndryshimi i menjëhershëm i veçorive klimaterike si presioni, temperatura, lagështira dhe era, mund të bëhet shkak për fillimin e dhimbjes së kokës. Kushtet klimaterike janë ... Read More

Berat: Vajza adoleshente bëri vetëvrasje pas presionit me video intime

08/05/2019

Mentaliteti dhe presioni psikologjik i marrin jetën 16-vjeçares, Adela Cacit. Sipas njoftimit të policisë në Berat, adoleshentja u vetë-helmua me pesticide, pas përndjekjes prej disa ... Read More

Shaku i taksës, SHBA vazhdon sanksionet ndaj Kosovës

23/02/2019

Presioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për pezullimin e taksës ndaj produkteve serbe tashmë është përkthyer në masa ndëshkuese ndaj Republikës së Kosovës. ... Read More

Krasniqi: Taksa të pezullohet, kurse marrëveshja me Serbinë të kushtëzohet

15/02/2019

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, vlerëson se presioni nga Washingtoni dhe Brukseli për heqjen e taksës ndaj Serbisë është në adresë ... Read More

Pas dy dështimeve radhazi të Liverpoolit, Shaqiri: Nuk jemi në presion, do të mbetemi të parët deri në fund

06/02/2019

Xherdan Shaqiri këmbëngul se presioni nuk ishte shkaku i barazimit të Liverpoolit kundër Leicester Cityt. Liverpool ka pasur mundësinë që të lëviz shtatë pikë në ... Read More

PDK pa përgjigje për taksën me Serbinë

22/01/2019

Vendosja e taksës doganore për produktet e Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës dhe presioni për pezullimin e këtij vendimi, në skenën politike kosovare ka hapur ... Read More

Këshilltari i Haradinajt: Thaçi nuk ka kërkuar anulimin e taksës, kemi presione serioze nga BE-ja (Video)

10/01/2019

Këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj, Selim Selimi, ka thënë se presioni kryesor për heqjen e taksës po bëhet nga Bashkimi Evropian dhe partnerët tjerë. “Presioni kryesor ... Read More