Tag: Proteina

Shkencëtarët pretendojnë se kanë gjetur proteina aliene

04/03/2020

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur proteina të paprekura aliene në shkëmbin hapësinor që ra në Tokë 30 vjet më parë. Nëse konfirmohen gjetjet e tyre, ... Read More

Më thuaj sa kilogramë je, të të them sa proteina duhet të konsumosh

20/11/2019

Duhet të llogarisni se në ditë duhet të konsumoni aq proteina sa e keni peshën. Për shembull, nëse jeni 50 kg, atëherë duhet të merrni ... Read More

Tetë artikuj ushqimorë të cilët përmbajnë më shumë proteina sesa vezët

03/11/2019

Një vezë e zier përmban gjashtë gramë proteina, ndërkaq këta artikuj janë burim edhe më i mirë i kësaj materie Ushqimet me proteinë janë thelbësore ... Read More

A duhet të hamë vezë në mbrëmje?

18/10/2019

Vezët padyshim se janë një nga ushqimet më të përdorura, dhe shumë të pasura me proteina dhe vitamina. Mirëpo dihet, se vezët përmbajnë edhe një ... Read More

Këto pije ju shëndoshin dhe mund të jenë të rrezikshme për jetën

05/10/2019

Shkencëtarët besojnë që përdorimi i përditshëm i shejkëve me proteina pikërisht ka shkaktuar grumbullim të kilogramëve të panevojshëm, jo humbje të tyre Shejkët me proteina ... Read More

Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore që merrni nga konsumi i peshkut

10/06/2019

Peshku ka vlera të ulëta të yndyrave të ngopura, e lartë në proteina, dhe burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega 3.Acidet yndyrore Omega 3, ... Read More

A është e mundur të fusni në organizëm proteina të tepërta?

21/03/2019

Si makronutrien i momentit dhe i ashtuquajturi material ndërtues i muskujve, proteina është bërë fetish, sa në saje të zinxhirëve të supermarketeve, aq edhe në ... Read More

Nga 1 maji, deklarata për përbërjen e mishit

18/03/2019

18 Mars 2019 / 14:46 Konsumatorët do të dinë sa ujë, sa proteina dhe sa aditivë ka në mishin e bluar të paketuar, qebapët gjysmë ... Read More

Zgjatjani vetes jetën duke ngrënë një grusht arra në ditë

05/02/2019

Të mbushura me proteina, fibra dhe shumë vitamina e minerale, nuk është befasuese që për shumicën e personave që pëlqejnë të ushqehen shëndetshme, arrat janë ... Read More